Sürdürülebilirlik

1967’den beri Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek

52 yıldır teknolojiye dayalı geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve hizmetler, sektörde gerçekleştirdiğimiz ilk’ler, istihdam, yatırım, ihracat yoluyla ekonomiye sağladığımız katkılar, çevreye verdiğimiz önem ve sosyal sorumluluk projelerimizle Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek olmak için çalışıyoruz.

Günümüzde çevresel, toplumsal ve ekonomik etkenlerin paralelinde farklılaşan ihtiyaçlar ve toplumun değişen beklentileri tüm kesimleri teknoloji temelli inovatif çözümler yaratma yoluna itmiştir. Teknolojinin sağladığı hız ve erişim gücü, her anlamda daha iyi bir yaşamın dönüştürücü gücü haline gelmiştir.

Biz de Netaş olarak dijital dönüşüm mimarı kimliğimizle, hem ekonomik hem sosyal anlamda toplumların sürdürülebilir kalkınmadaki itici gücü olan teknoloji ve inovasyon konusunda önemli bir sorumluluk üstleniyoruz.

Toplumsal ve çevresel faydayı önceliğimize alarak dört ana başlıkta sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz;

  • Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, şirketlerin ve kurumların karbon ayak izlerini azaltmasına destek olacak yeni nesil akıllı teknolojiler geliştirmeye odaklanıyoruz.
  • Toplumsal fayda sağlayan projelerimizle fırsat eşitliğini ve kırsal kalkınmayı önceliğimize alıyoruz.
  • Ekosistemimizin sürdürülebilir büyümesi için start-up’ları destekliyoruz, sektörümüzde kadın çalışan oranlarının artırılması için çalışıyoruz.
  • Çevre, Sağlık ve Güvenlik Politikamız ile faaliyetlerimizle çevreye karşı sorumluluklarımızı ve taahhütlerimizi yerine getiriyoruz.

Sürdürülebilirlik vizyonumuz kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin detaylarına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz:

 

Yeni nesil akıllı teknolojiler geliştirerek sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz

Şehirlerin kaynaklarını verimli kullanmasına destek olmak için NEOS çözüm ailesini geliştirdik. NEOS Photon Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformu kent aydınlatmasında yüzde 75’e varan enerji tasarrufu sağlarken, NEOS Hydro su sayaçlarına yerleştirilen sensörler sayesinde otomatik bir biçimde kayıp/kaçakların önüne geçiyor, su tüketiminde tasarrufu artırıyor. NEOS OSOS sistemi ise her türlü sayacın okunmasını bulut tabanlı olarak uzaktan otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Bu sayede işgücü ve enerji tasarrufu sağlanıyor.

Sahada servis hizmeti veren şirketlerin karbon ayak izi diğer şirketlere göre daha fazla. Bu nedenle Mobi-fi Akıllı Saha Servis Yönetim Platformu’nu geliştirdik. Platform, harita tabanlı olarak iş gücüne en optimal şekilde otomatik görevlendirme yapılmasını sağlayarak akaryakıt tüketimini, dolayısıyla karbon salımını azaltıyor, trafikteki araç sayısını aşağı çekiyor. Bu çözümü teknoloji destek şirketimiz BDH’da da kullanıyoruz.

Adalet Bakanlığı için geliştirdiğimiz SEGBİS projesi ile 600 mahkeme binası, 3 bin mahkeme salonu ve 550 cezaevini güvenli video konferans sistemiyle birbirine bağladık. Sanıkların mahkemede hazır bulunmak için şehirlerarası yolculuk yapmasına artık gerek kalmadı.

Bulut bilişim çözümleri sayesinde de artık şirketler kendi veri ve sunucu donanımlarını kullanmak zorunda kalmıyor. İhtiyaçları kadar hizmet alarak, hem büyük kapasitesi atıl kalan donanıma yatırım yapmak zorunda kalmıyorlar hem de bu donanımların enerji maliyetinden tasarruf edebiliyorlar. Yüksek teknolojili veri merkezi çözümlerimiz de eski sistemlere oranla önemli bir enerji kazanımı getiriyor.

Toplumsal etki için fırsat eşitliğine odaklanıyoruz

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde yer alan nitelikli eğitim; sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları; eşitsizliklerin azaltılması konuları stratejimizin temelini oluşturmaktadır.

Engelli bireylerin hayata katılımını teknolojiyle destekliyoruz.

Teknolojinin amacının yaşam kalitemizi artırmak olduğu inancıyla, görme engellilerin bağımsız hareket olanağına kavuşarak sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmesi ve yaşam şartlarının kolaylaştırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Gören Göz Projesi’nin üstlenicisi olarak bugüne kadar 67 ilde toplam 15 bin cihaz dağıtımı gerçekleştirdik.

Sesli olarak kullanılabilen Gören Göz cihazları ile kullanıcılar, navigasyon özelliği ile istedikleri yere yardımsız olarak ulaşabiliyor; konumlarını mesaj olarak atabiliyor ve akıllı telefon özelliklerinden faydalanabiliyor.

Diğer yandan, Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği (Haypader) tarafından inşa edilen Haypader Özel Eğitim Uygulama Okulunun teknolojik altyapısını kurduk. İstanbul’da yaşayan 1. ve 2. kademe engelli öğrenciler için tasarlanan okulda sunulan imkanların engelsiz yaşama temel olabilecek bir örnek sağladığına inanıyoruz.

Teknoloji üreten “T kuşağı” için projeler

Türkiye’ye ilköğretimde “teknoloji sınıfı” konusunda örnek olmak amacıyla 2018 yılında İzmir’de Havva Yıldırım Anaokulu ve Bahar Yıldırım İlkokulu’nun bilişim altyapısını kurarak Robotik ve İnovasyon olmak üzere iki teknolojik sınıf açtık.

Projede, uzmanların desteğiyle çocukların analitik zekâsını, öğrenme becerilerini ve merakını artıracak bir yaklaşım benimsedik. Her öğrenci için bir dizüstü bilgisayarın yanı sıra öğrencilerin üç boyutlu düşünme becerilerini artırmak ve yaratıcılıklarını nesnelere dönüştürebilmelerini sağlamak için 3D yazıcı temin ettik. Lego WeDo set, WeDo yazılımı gibi öğrencilerin merakını uyandıran, fen ve bilim alanlarında gelişmelerini sağlayan, gerçek hayat projeleri ile mühendislik, teknoloji ve kodlama deneyimleri sunan araçlar sağladık. İnsan tepkilerini ölçüp buna uygun davranış geliştirebilen ve 70 ülkede eğitimde kullanılan Nao Robot ile eğitimler verdik.

Kısa sürede etkisi gözlemlenen teknoloji sınıflarımızdan bugün sadece ait olduğu okul öğrencileri değil, bölge çocuklarının ve dezavantajlı grupların yararlanması, kapsayıcılık anlamında memnuniyet vericidir.

Diğer yandan, dünyada milyonlarca öğrenciyi kodlama saatinde buluşturan Kod Saati Haftası (Hour of Code) kapsamında Netaş’ın gönüllü mühendisleri, her yıl öğrenciler ile bir araya gelerek, teknoloji eğitimleri veriyor.

NextCoders

NextCoders projemiz kapsamında çocuklarımızı robotik platformlara hazırlayarak, küresel deneyim edinmelerini ve STEM alanında dünyayla rekabet edebilecek bireyler olarak yetiştirmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda, çalışanlarımızın çocuklarına 12 haftalık robotik kodlama eğitimleri verdik. Amacımız, eğitimler sonunda geliştirdikleri projelerle çocuklarımızın uluslararası etkinliklere katılımlarını destekleyerek ilham vermek.

Netaş Gönüllüleri

Çalışanlarımızın oluşturduğu Netaş Gönüllüleri inisiyatifi, “Netaş ruhu sayesinde dijital dönüşüm kadar toplumsal dönüşümün de el birliğiyle önemli bir parçası olabiliriz” mottosuyla, topluma katkı sağlayacağımız, fark yaratacağımız tüm projeler için “Umutluyuz” diyerek yola çıktı.

Gönlünü ortaya koyan arkadaşlarımız, eğitim, çevre, sağlık, toplumsal bilinçlenme gibi alanlarda bilgi, zaman, beceri, deneyim ve kaynaklarını aktaracakları projelerde yer alıyor.

Öte yandan, kendi teknik uzmanlığını yansıtarak, çalışanlarımız devlet okullarındaki öğrencilere kodlama eğitimi veriyor, mühendislik mesleğini anlatarak mesleki bilinci erken yaşlarda oturtmaya çalışıyor.

Netaş Öksüz ve Yetimleri Eğitim Vakfı

Netaş bünyesinde kurulan ve 30 yıldır varlığını sürdüren Netaş Öksüz ve Yetimleri Eğitim Vakfı, ebeveyni Netaş’ta çalışırken vefat eden çocuklara eğitim hayatları boyunca burs desteği veriyor. Vakfın kaynağını ise tamamen Netaş çalışanları oluşturuyor.

Çevre ve Kırsal Kalkınma için çalışıyoruz

Biyoçeşitlilik zenginliğini koruyarak kırsal kalkınma: Netaş Şifa Ormanı

Netaş olarak 1980’lerin başında ülkemizdeki köyleri dünyaya bağlayan modern iletişim altyapısını kurarak teknolojiyle kırsal kalkınma seferberliğini başlattık. 2015 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı Gaziköy’de hayata geçirdiğimiz “Netaş Şifa Ormanı” ile kırsal kalkınma alanındaki çalışmalarımızı toplumsal fayda anlayışıyla farklı bir boyuta taşıdık.

Netaş Şifa Ormanı, kestaneden cevize, bademden vişneye, biberiyeden lavantaya, adaçayından kekiğe kadar çok çeşitli tıbbi aromatik bitki ve meyvelerden oluşuyor. Sağlık kaynağı olan bu bitkilerin korunmasını, geliştirilmesini ve Gaziköy sakinlerinin ormandan odun dışında gelir elde etmesini amaçlayan projede, 23 türde şifalı ve/veya ekonomik getirisi olan bitkilerin yetiştirilmesine başlandı. Bu bitkilerin satılmasıyla birlikte, kırsal kalkınmaya destek olacak şekilde bir gelir modeli oluştu.

 

Ekosistemizin sürdürülebilir büyümesini destekliyoruz

Netaş Wesley Clover

Dünyanın en büyük melek yatırım kuruluşlarından Kanalı Wesley Clover ile iş birliği yaparak Türkiye’de Netaş Wesley Clover Teknoloji Fon'unu kurduk. Bugün 10 milyon dolara ulaşan bu fon ile yedi start-up ve onlarca genç girişimciyi destekliyoruz.

Netaş as a platform

Oluşturduğumuz Netaş as a platform ile ürün geliştirme süreçlerinde star-up’lara, Netaş ArGe’sinin altyapısından yararlanmalarını sağlıyoruz. Bu firmaların ürün ve çözümlerimizi kendi çözüm kümemizde konumlandırarak uluslararası alanda referans elde etmelerine yardım ediyoruz.

Teknolojide cinsiyet eşitliği

Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın kadınların işgücüne etkin katılımıyla mümkün olduğuna, şirketlerdeki çeşitliliğin de inovatif bakış açısını desteklediğine inanıyoruz. Şirketimizde kadın çalışan oranımız yüzde 29. Toplam çalışanlarımızın yüzde 70’ini oluşturan mühendislerin içinde kadın çalışan oranımız ise yaklaşık yüzde 26. Türkiye’de TMMO verilerine göre kadın mühendislerin oranı ise yüzde 22 civarında.

Amacımız kadın çalışan sayımızı daha da artırmak. Bu hedefimizle, Birleşmiş Milletlerin özel sektör girişimi olan Kadının Güçlenmesi Prensiplerini (WEPs-Women’s Empowerment Principles) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından başlatılan “HeforShe”yi imzalayarak kadınların ekonomiye etkin katılımlarını desteklemeye devam edeceğimizi taahhüt ettik.

Faaliyetlerimizin temelinde sürdürülebilirlik politikalarımız var

Netaş olarak tedarik zincirimizden başlayarak faaliyet alanımızı kapsayan geniş kapsamlı bir sürdürülebilirlik politikası izliyoruz.

Tedarik Zinciri Politikamız

Oluşturulan Tedarik Zinciri Yönetimi Etik İlke ve Kurallarına tüm tedarikçilerimizin uyması için, denetim ve kara liste sistemlerimiz bulunuyor. Ayrımcılığa, eşitsiz ücret politikalarına, çocuk işçiliğine, güvencesiz çalışmaya, yozlaşmaya ve çevreye zararlı faaliyetlere karşı olduğumuzu en net şekilde ifade ediyor, denetimler kapsamında çevre, sağlık, güvenlik, kalite ve sosyal alandaki işlerimizi sürekli kontrol ediyoruz. Standartlarımıza aykırı durumlarda, tedarikçi anlaşmasının feshine kadar gidebilecek bir süreç uyguluyoruz.

Yolsuzlukla Mücadele Politikamızın etkin şekilde uygulanmasını teminat altına almak üzere tüm çalışanlarımıza yönelik olarak her yıl ‘Yolsuzlukla Mücadele’ eğitimi uyguluyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerin yasa ve mevzuatlarına tam uyum gösterme konusundaki taahhüdümüz ve bu konudaki çalışmalarımızla da sektöre örnek olmak için çalışıyoruz.

Tedarik Zinciri Yönetimi Etik İlke Ve Kurallarımız hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yolsuzlukla Mücadele İlkelerimizi incelemek için tıklayınız.

Çevre politikamızın uygulamalarını sistematik olarak denetliyoruz

1997 yılında yürürlüğe giren Çevre, Sağlık ve Güvenlik Politikamız çerçevesinde, hammadde ve enerjinin daha verimli kullanılmasını, ekolojik dengenin korunması için gerekli tedbirlerin alınmasını, insan sağlığının ve çevrenin korunması için çevre bilinciyle hareket edilmesini sürekli olarak ve takip edilebilir şekilde gözetiyoruz.

Şirketimizin etkin bir şekilde uyguladığı, çevre üzerinde yaratılan olumsuz etkileri azaltmak için her sene belirli kriterlerin niceliksel hedeflerinin belirlendiği, bu hedeflerin ne ölçüde karşılandığını gösteren ve her sene bu verilerin yeniden gözden geçirildiği, ayrıca üç ayda bir Çevre Kurulu toplantılarının düzenlendiği ve sonuçlarının üst yönetime rapor olarak iletildiği bir sistemimiz bulunuyor.

Çevre, Sağlık ve Güvenlik Politikamızı destekleyen, süreçlerin ve sorumlulukların özetlendiği Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği El Kitapları ve taahhüt edilen hedeflere ne kadar ulaşıldığını gösteren, her sene yayınlanan Çevre, Sağlık ve Güvenlik Raporunu bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Buna bağlı olarak, faaliyetlerimiz neticesinde oluşan sera gazı salımının kontrolü, risk/fırsatların belirlenmesi, ekolojik çevrenin korunması çalışmalarına gönüllü olarak katılarak CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Raporu hazırlayarak CDP Türkiye Platformuna sunuyoruz.

Çevre Kurulu

Şirketimizin bünyesinde oluşturulan bir Çevre Kurulu bulunuyor. Bu kurul, çevre konusunda uzman kişilerden oluşuyor ve sıra dışı bir durum olmadığı sürece üç ayda bir toplanıyor. Kurulumuz, kontrol, danışmanlık ve uygulama rollerini üstlenerek çevre yönetim sisteminin gözden geçirilmesinden, süreçler için mevcut onay/lisans ve izinlerin izlenmesinden ve yasal mevzuata ilişkin yıllık beyanların yapılmasından sorumlu olarak çalışıyor. Ayrıca, çevresel amaç ve hedeflerin gelişimini izleyerek, üretim tesisimizin çevreye etkilerini gözden geçirerek çözüm üretirken, kararlaştırılan periyotlarda sonuçları inceliyor. Bu çalışmalar her yılın sonunda yönetimin Gözden Geçirme toplantısında değerlendiriliyor.

1997 yılında ülke genelinde ilk 10’a girerek aldığımız ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasının geçerliliği, her yıl yapılan ara denetimlerle devam ediyor. Son olarak 2018 yılında da ISO14001:2015 sertifika denetimini başarıyla tamamladık.

Tedarikçilerimizle ilgili çevresel aktiviteler, Kalite ve Müşteri Memnuniyeti departmanı tarafından planlanıyor. Çevresel konuları da içeren tedarikçi denetimleri, Kalite ve Müşteri Memnuniyeti ile ÇSG departmanları tarafından yapılıyor. Kayıtlar, Kalite ve Müşteri Memnuniyeti departmanında saklanıyor.

Çevre Yönetim Sistemleri ve Çevre Politikamızın gereklerini yerine getirmedeki etkinliği belirlemek için iç denetimler yürütüyoruz. Her yıl, Dâhili Kalite ve Çevre Yönetim Sistemi Denetimleri Prosedürüne uygun olarak Çevre Yönetim Sistemi İç Denetim Planı yaparak bu plan dâhilinde uygulamalar gerçekleştiriyoruz.

Çevre ile ilgili dış tetkik denetimi TÜV NORD firması tarafından gerçekleştiriliyor. En güncel rapora bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz.

Şirket, çevresel etkilerin saptanmasını, incelenmesini ve derecelendirilmesini her yıl düzenli olarak yapmaktadır. Bunlar bir rapor haline getirilip, ilgili kişi ve gruplara sunulmaktadır.

Bu çalışmalarımız sayesinde 2018 yılında şirketimizin çevreyle ilgili herhangi bir kural ihlali, davası ve kazası söz konusu olmadı. Hedefimiz, çevresel etkimizi daha da azaltmaktır.

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!