Bulut

Türkiye'de ve dünyada en hızlı büyüyen ve şirketlerin verimliliğini artıran bulut bilişim, hem kendi projelerimizde kullandığımız hem de müşterilerimize hizmet verdiğimiz bir alan.

Bulut bilişim oyuncularını, temel olarak 3 gruba ayırabiliriz: Üreticiler, müşteriler ve bulut sağlayıcılar (cloud enablers). Netaş olarak bu alanda, müşterilerimizin bulut ihtiyacını belirleyerek buluta geçişini sağlıyoruz. Bu geçiş hibrid bir yapıda gerçekleştirilerek, karma bir mimari oluşturuluyor.

Müşterilerimizin sistemlerini buluta taşımanın yanı sıra, bu sistemlerin işletimini ve destek hizmetlerini de sağlıyoruz. Böylece müşterilerimiz, yüksek performanslı sistemlere, altyapı ve işletime zaman harcamadan ulaşabiliyor.

Büyük Veri

İnsanlık tarihi boyunca üretilen toplam veriden daha fazlasının, sadece geçtiğimiz 2 yılda üretildiğini düşündüğümüzde, büyük verinin geleceğini tahmin etmek çok zor değil. Araştırmalar, 2020 itibarıyla dünya üzerinde yaşayan herkesin saniyede ortalama 1,7 MB yeni veri üreteceğini, 50 milyar cihazın birbiriyle iletişim halinde olacağını öngörüyor. Kablolu / kablosuz geniş bant teknolojilerinin hızla geliştiği, kullandığımız cihazların akıllı hale gelerek “Nesnelerin İnterneti”ni oluşturduğu dünyamızda, şirketler meydana gelen büyük veriyi rekabet avantajına dönüştürüyor. 2016 yılında dünya genelinde şirketlerin %73’ü büyük veriye yatırım yapmış veya yatırım yapma kararı almış durumda. Büyük verinin gücüyle, tüm sektörlerde yüksek operasyonel verimlilik, daha fazla katma değer, gelir artışı ve müşteri memnuniyeti sağlanabiliyor.

Büyük veriyi toplamak, işlemek ve yönetmek için gerekli teknolojik çözümler bugün Netaş’ta hazır. Peki siz verinizi Netaş ile birlikte değere dönüştürmeye hazır mısınız?

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!