Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu Şirketleri

Türkiye’nin lider sistem entegratörü olarak, küresel çapta kendini kanıtlamış ArGe birikimimizle; yeni teknolojilerin geliştirilebileceği, birbiriyle etkileşim halinde olacağı ve bir araya geldiklerinde değer kazanacak girişimlerin hayata geçirileceği bir platform yaratmak için yola çıktık.

Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover ile yaptığımız işbirliği kapsamında, erken evre şirketlere ve girişimcilere yatırım yapmayı, katma değeri yüksek teknoloji projelerini desteklemeyi amaçlayan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu, Türkiye için çok önemli bir yatırım modelini hayata geçirdi. Bugün bu fon sayesinde yaklaşık 900 mühendisin inovasyona odaklandığı, başarılı firmaların güç birliği yaptığı bir platform oluştu.

Fonumuz, ilk girişimcilerini, 2014’ün başlarında bünyesine kattı. İnovatif ve girişimci gençlerimiz, çalışma modelini incelemek ve fikir geliştirmek üzere Kanada’da Terry ve ekipleriyle birlikte 1 ay geçirdikten sonra kollarını sıvadı. Fon bünyesinde bugün toplam 7 şirket yer alıyor.

Bu şirketlerden, 2014 yılında kurulan Twentify, saha operasyonlarını mobil kitle kaynakla gerçekleştiren “Bounty” adlı uygulamasıyla, “Webrazzi Arena 2015 Girişim Yarışması”nda şampiyon oldu. “Londra TechCrunch Disrupt 2015”te ilk 10 arasında yarıştı.

Pisano, şirketlerin müşterilerine ve müşterilerin de şirkete anında ulaşabilecekleri, ihtiyaç halinde iletişim kurabilecekleri web tabanlı bir müşteri etkileşim platformu tasarladı.

Iven, şirketlerin verimliliğini artırmak, maliyetlerini düşürmek ve ürünlerinin pazara çıkış süresini azaltmak amacıyla, makineler arası (IoT) iletişim çözümleri geliştiriyor. Iven, 2016 yılının başında Kuzey Amerika pazarına açıldı.

Deriva, perakende mağazaları için, çeşitli veri kaynaklarından ziyaretçi davranışlarını toplayarak analiz ediyor; mağaza yönetimine, verimlilik ve müşteri deneyimini artırıcı eyleme dönüştürebileceği bilgi sağlıyor.

Startsub, şirketi kutu abonelik hizmeti veren bir platform yarattı. Bu platformda yer alan satıcılar,
“Kutu Üyelik Servisi” sayesinde müşterileriyle buluşuyor.

Kısa bir geçmişe sahip 7 şirkette, yaklaşık 50 mühendis çalışıyor. Netaş olarak NWCTF ile amacımız sadece gençlere yeni teknoloji geliştirme imkânı vermek değil; mentorluk yapmak, dünyaya açılma fırsatı sağlamak ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmak.

 

 

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!