Multimedya İletişim ve İşbirliği Çözümleri

Multimedya İletişim ve İşbirliği Çözümleri

Uluslararası ArGe Merkezimiz’de, Ses ve Görüntülü İletişim, Çağrı Kontrol Uygulamaları, WebRTC teknoloji dahil olmak üzere Yeni Nesil İletişim Sistemleri üzerinde tasarım ve geliştirme faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Süreç, Yazılım ve Test yetkinliklerimiz ile hızlı, kaliteli ürünler geliştiriyoruz. Ürün ve Pazar ihtiyaçlarına göre Yazılım Geliştirme Yaşam Sürecinde, ihtiyaca göre, “Şelale” (Waterfall), “Çevik Yöntem”(Agile), KANBAN yöntemlerini kullanmakta ve Sürekli Bütünleştirme Pratiklerini uygulamaktayız.

Sahip olduğumuz Ürün Tasarımı ve Geliştirme yetkinliklerimiz;

  • Yeni Nesil VoIP Ağ Kavramları, Elemanları (çeşitli türdeki Ortam Ağ Geçitleri, Ortam Ağ Geçidi Denetleyicileri, Ortam Sunucuları vb.), Servisleri, Mimarisi ve Protokolleri (WebRTC, SIP, H.248, RTP, TCP/IP, 3GPP IMS Protokolleri, UDP, SCTP vb.)
  • Geleneksel sistemlerle birlikte çalışabilmek için bunların servisleri ve mesajlaşma protokolleri (ISUP, TUP, PRI, QSIG vb.)
  • Geleneksel TDM-tabanlı telefon santrallerinin yapısı, temel fonksiyonları ve birimleri
  • SIP protokolü ve SIP sunucuları
  • Çeşitli uluslararası telekom standartları: RFC 3261 başta olmak üzere IETF RFC’leri, SIPconnect 1.1, ITU, 3GPP ve ETSI standartları

Geliştirdiğimiz ürün ve çözümlerin, müşterilerin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılaması ve olası sorunların hızlı tespit edilip, giderilmesi için geliştirme gruplarına hızlı geri beslemeler sağlanması, günümüzün rekabetçi koşullarında son derece büyük önem taşıyor. Bu hızlı geri bildirim sadece ürün kalitesi değil, pazara yeni ürün ve özellikleri hızlı sunmak için de çok önemlidir. Uluslararası ArGe Merkezimizdeki Test ve Doğrulama Merkezi’nde sahip olduğumuz Sürekli Bütünleştirme Altyapısı ve etkin test otomasyon ile uçtan uca Yazılım Geliştirme Süreç Otomasyonu kullanılmakta ve Ürün Geliştirme sürecinde önemli bir rekabetçi avantaj sağlamaktayız.

 

Tümleşik İletişim Ürünler

Kullanıcı deneyimi günümüz iletişim çözümlerinin değer yaratan anahtarıdır. Uluslararası ArGe olarak üzerinde çalıştığımız ürünlerin standarda uygun son kullanıcı cihazları ile kolay entegre edilebilirliğini sağlıyoruz. HTML5, REST APIs cihaz konteyner ve Web RTC teknolojileri ile kullanıcı uç cihaz seçeneklerini zenginleştirerek, kullanıcı deneyimlerini iyileştiriyoruz. Tasarlayıp geliştirdiğimiz bu platformlarda milyonlarca ev ve iş kullanıcısına hizmet veriyoruz.

SIP Uygulama Sunucusu

İş ve ev kullanıcıları için IP temelli, zengin özellikleri olan, çoğul ortam iletişim uygulamaları sunar. Ses, Video, Anlık Mesaj, Presence, Mobility, Konferans, Mobil, Tablet, PC Web Tarayıcı gibi cihazlar üzerinden iletişim sağlar. Geliştirdiğimiz SIP Uygulama sunucusu, SaaS (Software as a Service), Barındırılmış Tümleşik Servis, SIP Trunk, IMS TAS servisleri için anahtar bir üründür.

WebRTC Ağ Geçidi

WebRTC Geçidi geleneksel VoIP ile özgür Internet ekosistemi arasında bir köprüdür. Geleneksel ses servis sağlayıcılarının, internet üzerinden rekabetçi uygulamalar hizmete vermesini sağlar.

Uygulama geliştiriciler, Web hizmeti sağlayıcılarının, ses, video, presence, rehber paylaşımı, anlık mesajlaşma, iletişim gibi zengin haberleşme servislerinin üzerine uygulama geliştirmesi için Web Centric API ler sağlıyor ve müşterilere kendi uç cihazlarını tasarlama ve kullanıcı deneyimine göre özelleştirme olanağı sağlıyoruz.

VIO Video İletişim Ortamı

Uluslararası Ar-Ge teknolojik yetkinlik ve vizyonu ile heyecan verici yeni ürün ve fikirleri pazara sunmaya başlıyor. En son teknoloji ile desteklenmiş farklılık yaratacak ürünler müşteriler ile buluşuyor.

Bulut üzerinden VIO ürünü altyapısını kullanarak, VIO Akademi ile eğitim alanında, VIO Medica ile sağlık alanında yenilikçi sesli ve görüntülü anlık konferans uygulamaları ortamı sağlıyor ve bu alanlarda faaliyet gösteren kurumların kullanımına sunuyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 

Taşıyıcı Sınıfı Ses Ürünler

Geleneksel devre-anahtarlamalı telekomünikasyon sistemlerinin (PSTN, Public Switch Telephone Network) yükselen kullanım, servis kalitesi, kolay yönetim ve yeni servis ihtiyaçları doğrultusunda bu ihtiyaçları karşılamada sürdürülebilirliği, ölçeklenebilirliği ve esnekliği yüksek olan IP tabanlı VoIP sistemlere dönüşmesi kaçınılmaz olmuştur.

Telekomünikasyon ağlarında uzun süredir araştırma, ürün ve servis tasarımı, geliştirmesi ve entegrasyonu yapan, uluslararası pazarda birçok müşteriye destek vererek bu yapıların sürüdürülebilirliği üzerinde çalışan ArGe ekibimiz, bu bilgi birikimi ve tecrübesini yeni nesil VoIP sistemlerinde kullanmaya devam ediyor. Bu kapsamda, farklı segmentlerdeki ihtiyaçlara cevap veren yüksek kaliteli, yüksek kapasiteli, zengin servis içerikli, ölçeklenebilir ve güvenli çözümler geliştiriyor.

 

Yetkinliklerimiz arasında geleneksel sistem servisler ve mesajlaşma protokolleri (ISUP, BTUP, PRI, QSIG, CAS, DPNSS vb.) ile birlikte yeni nesil VoIP ağ kavramları, elemanları (çeşitli türdeki ortam ağ geçitleri, ortam ağ geçidi denetleyicileri, ortam sunucuları, vb.), servisleri, mimarisi ve protokolleri (SIP, H.248, RTP, TCP/IP, 3GPP IMS protokolleri, UDP, SCTP, vb.) bulunuyor.

 

Sunduğumuz tamamen IP tabanlı VoIP çözümlerin yanında, mevcut geleneksel TDM sistemler ile uyumlu çalışan hibrit çözümler, geleneksel tabanlı yapılardan VoIP yapılarına dönüşümün aşamalı, sorunsuz ve kolay gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

ArGe ekibimiz, yazılım tasarım ve geliştirmelerinin yanı sıra, ürün yazılım desteğini; farklı kıtalarda, birbirinden çok farklı standartların (ANSI, ETSI ve ITU) kullanıldığı günümüz telekomünikasyon dünyasında, müşterilerimizin farklı hizmet talepleri doğrultusunda uzun yıllardır başarı ile sürdürüyor.

Yazılım geliştirme ve ürün desteği verdiğimiz müşterilerimiz arasında BT, Avaya, Genband, Verizon, AT&T, BellCanada, Vodafone, Sasktel gibi dünya devleri yer alıyor.

 

 

 

 

VoIP Çağrı Sunucusu:

Internet, genişbant ve mobil teknolojilerin gelişmesiyle dönüşüme uğrayan telekomünikasyon sistemlerinde, operatörler ve firmalar kullanıcı deneyimi ile bunu sağlayan telekom ağını birbirine yakınlaştıran telekom çözümlerine daha fazla yöneliyor. Bu yakınsama için farklı ve çeşitli ağları, ortamları, protokolleri, mimarileri ve cihazları birleştirerek kullanıcılar için kesintisiz bir deneyim sağlayan akıllı ve gelişmiş çağrı ve oturum kontrol sunucularına ihtiyaç duyuyor.

Çağrı sunucuları ses aramaları ve multimedya oturumlarını anahtarlayarak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratmak için kritik ağ elemanlarıdır. IMS gibi gelişmiş mimarilerin ana elemanlarındandır.

ArGe ekibimiz tarafından geliştirilmekte olan çağrı sunucusu, ses ve çoklu ortamın desteklendiği IP ve IMS’i birbirine yakınlaştıran bir iletişim platformudur. Ticari sunucular üzerinde koşabilen bu sunucu, kullanıcılarına farklı özellikler ve farklı segmentlere yönelik uygulamalar sağlıyor. Bu özellikler arasında çağrı ve oturum kontrolü, ağ bağlanabilirliği, anahtarlama, sinyalleşme ve protokol etkileşimi, çekirdek ve kenar etkileşimi yer alıyor.

Çağrı sunucumuz aynı yapı içerisinde hem IP tabanlı kullanıcıları hem de geleneksel devre anahtarlamalı sistemler üzerindeki kullanıcıları barındırarak, daha düşük maliyetli ve yönetimi daha kolay bir çözüm sunuyor.

Çağrı sunucusu Numara 7 (ISUP ve TUP varyantları), CAS, DPNSS gibi protokoller ile birlikte VoIP sistemlerinde H248, MGCP, SDP, H323,SIP gibi protokolleri de kullanarak, 60’dan fazla trunk sinyalleşme tipi, 30 dan fazla hat tipi ile birlikte 700 ün üzerinde servis destekleyerek uluslar arası pazarda lider çözümlerdendir.

 

Ağ Geçidi Uygulamaları:

Telekomünikasyon ağlarında, son kullanıcıların aldığı hizmetler, ister telefon üzerinden, isterse IP tabanlı sistemler üzerinde sunulsun, hizmetlerin kullanıcıya ulaştırılabilmesi için Ortam Ağ Geçitleri (Gateway) kullanılıyor.

IP ve TDM ağlarda kullanılan, hem son kullanıcıya, hem de özel ara yüzleri sayesinde birçok ürüne ATM ve IP omurga görevi de üstlenebilen, farklı boyut ve yapılardaki Ağ Geçitleri için, yazılım geliştirmeleri yapıyor ve ürün yazılım desteği veriyoruz.

 

C, C++ ve Java dilleri kullanılarak yapılan yazılım geliştirmelerinden bazıları;

H.248(Megaco)
SIP işaretleşmesi
ISUP işaretleşmesi
STM-1 Optik transmisyon arayüzü geliştirmesi
GigE (Gigabit Ethernet) arayüzü geliştirmesi
TL1 gerçek zamanlı test sistemi geliştirmesi
Coğrafi yedekleme sistemi
Kablosuz ağlara uyumlama (2G, 3G ve 4G/LTE compatibility)
Çağrı istatistik toplama sistemidir. Üç dört slotlu Arka panel kartından oluşmaktadır.

 

Yönetim Platformu Uygulamaları:

Geliştirdiğimiz OAM&P (İşletim, Yönetim, Bakım ve Yapılandırma) yazılımı, VoIP ürünlerinin uygulamalarının tek bir noktadan yönetilmesini sağlıyor. Müşteriler çok geniş bir VoIP ürün yelpazesini; ortak bir program ve arayüz üzerinden tak-çalıştır yöntemiyle yönetip, bu uygulamaları birbirinden bağımsız olarak yükleyip güncelleyebiliyor.

Bu ürün ile; yönetilen ağ elemanlarının durumları, üzerlerinde bulunan uyarılar ve performans bilgileri gibi verilere tek bir noktadan erişilebiliyor. Toplanan tüm bilgiler ortak bir veritabanında tutularak, müşterinin isteğine göre uzaktaki bir sunucuya da gönderilebiliyor. Tüm bu bilgilere kolay erişim sağlayan ürün, ayrıca kendi arayüzüne sahip ağ elemanlarının, bu arayüzlerinin aynı yerden açılmasını sağlayarak, müşteriye büyük kolaylık sağlıyor.

AAA (Authorization, Authentication and Accounting)

Netaş AAA Sunucusu, 4.5G ağlarına Wi-Fi bağlantısı üzerinden gerçekleşecek erişimlerde Kimlik Doğrulama, Yetkilendirme ve Ücretlendirme ihtiyaçlarını yerli bir ürünle karşılayabilmek için geliştirildi.

Ortam ağ geçitleri ile VoIP sistemi arasındaki bağlantıyı oluşturan Ağ Geçidi Denetçileri’nin sisteme tanıtılması ve yüklenmesini sağlıyoruz. Ağ Geçidi Denetçileri üzerindeki hat ve tranklar da yine bu uygulama üzerinden tanımlanıyor. Detaylı denetleme mekanizmaları sayesinde bu hatlar ve tranklar üzerinde bulunan sorunlar belirlenip ortak OAM&P platformuna gönderiliyor.

 

 

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!