Nesnelerin geleceğine hazır olun

Kahve makineniz en yakın markete bir paket kahve çekirdeği için otomatik olarak sipariş geçtiğinde, marketin deposundaki taşıyıcı bant kahve paketini insansız hava aracına yüklemek için ilerliyor. Yolu üzerindeki sert rüzgârın dindiğini bildiren yeşil ışıkla birlikte hava aracı teslimat için hazır bile.

Sorunsuz ve basit, ama artık pek de fütüristik değil, nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) uygulamalarının bize sunduklarının sıradan bir örneği sadece. Diğer tarafta ise bu teknolojilere dayanan yenilikçi iş modelleri, ürünler ve hizmetler ise ufukta çoktan belirdi.

Dünya üzerinde bağlı cihazların sayısı insan nüfusunu 1,5 kat geçti bile. 2020 yılı itibarıyla ise bağlı nesnelerin sayısının 26 milyar adede ulaşacağı düşünülüyor. Ev aletleri, elektronik cihazlar ve fiziksel cihazların tümü etraflarını algılayabilme kabiliyeti kazanıyor. Eskisi gibi sağır ve dilsiz değiller artık. Hem birbirleriyle hem de sizinle konuşuyorlar. İhtiyaçlarınızı temel alarak gereksinimlerinizi ve işinizi anlayabiliyorlar.

Artık tek yapmanız gereken işinizi eskisinden çok daha kolayca yaparken, merak duyduğunuz konulara odaklanmak.

Sadece IoT platformunun doldurabileceği bir boşluk

IoT cihazlarının amacı, internet aktarma protokollerini kullanarak diğer IoT cihaz ve uygulamalarına bağlanarak bilgi aktarmaktır. Cihazların sensörleri ve veri ağları arasındaki boşluğu ise sadece bir IoT platformu doldurabilir. IoT platfomu, veri ağını sensör düzeneğine bağlayarak, yüzlerce sensörden gelen veri akışını anlamlandırmak üzere, destek uygulamaları kullanarak anlayış sunuyor.

Platform sadece yazılımdan oluşan bir ürün. Mikro hizmet mimarisine kurulduğunda yeni nesil mühendislik açısından ve ağın yayılımı konusunda esneklikler sağlıyor. IoT uygulamasını, ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışan bileşenler zinciri olarak tanımlarsak, IoT platform bu zincir için kullanmaya hazır yazılım bileşenlerini sağlar denebilir, ki bunlar genelde işlevleri yerine getiren bulut üzerindeki bileşenlerdir.

 

Çokluğu güvenle yönetecek mimari

Bağlı olan IoT cihaz ve uygulama sayısı arttıkça, işin içine tek bir platformdan yönetilmesi gereken daha fazla sayıda iletişim protokolü giriyor. Bu platformun da, ağ trafiğindeki artışı destekleyerek hızlı veri akışını sağlaması gerekiyor.

Bunlar, performansa dair zorluklar. Diğer tarafta ise, kullanıcıların anlık erişimine açık kalması gereken değerli verinin uçtan uca güvenliğini sağlama zorluğu söz konusu.

Tüm bunlara ek olarak, IoT platform mimarisinin ölçeklenebilir olması gerekiyor ki, en başta tasarlandığı cihaz, uygulama ve protokol sayısı arttığında da işlevini kesintisiz yerine getirmeye devam edebilsin.

ION by Netaş: Yatay, etkin, güvenli ve ölçeklenebilir

ION by Netaş, geniş IoT ağları için tüm cihaz ve veri yönetim servislerini sağlar.

Platform, IoT uygulamalarının uçtan uca veri güvenliğini emniyet altına alırken, veri trafiğindeki yoğunluk değişimlerine göre otomatik biçimde kendini ölçeklendirebilir yapıdadır.

 

ION by Netaş, farklı IoT cihaz ve uygulama sağlayıcılarının ortak çatı altında çalışmasına imkan sağlayarak sektörde hızlı büyüme ve inovasyonu teşvik etmek üzere yatay mimaride inşa edilmiştir. Farklı cihaz ve bağlantı tiplerini uygulama katmanından soyutlar ve sağladığı merkezi veri yönetimi ile farklı dikeyler arası yenilikçi uygulamalara olanak sağlar.

Bulut üzerine veya lokal sistemlere kurulabilen ION by Netaş, kolayca adapte olabilen ve özelleştirilebilen yapısı ile herhangi bir dikeye hizmet verebilir. Bunların yanında, IoT ağ ve servis yöneticilerine kullanımı kolay bir arayüz sunar.

Cihaz Arayüzü

Cihaz Arayüzü

 • Herhangi bir cihaz bağlantısı için MQTT ve HTTP API ve SDK’ları
 • Farkı cihaz üreticileri için değiştirilebilir bulut ağ geçitleri
 • Dakikalar içinde cihaz entegrasyonu
 • Uçtan uca veri güvenliği cihaz arayüzü

Yönetim ve görüntüleme

 • Çoklu dikey ve kiracı desteği
 • Özelleştirilebilir izleme ekranları
 • Veri raporlama araçları
 • Özelleştirilmiş uygulama oluşturma araçları

Temel IoT hizmetleri

 • Cihaz Yönetimi
 • Kural ve Olay Yönetimi
 • Veri Yönetimi / Veri Politikası ve Erişim
 • Büyük Veri Analitiği / İş Zekası / Raporlama
 • Açık API'lar

Altyapı

 • Docker tabanlı mimari
 • Bulut ve lokal sistem kurulum
 • Otomatik altyapı ölçekleme özelliği
 • Orkestrasyona hazır

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!