Nesnelerin geleceğine hazır olun

Kahve makineniz en yakın markete bir paket kahve çekirdeği için otomatik olarak sipariş geçtiğinde, marketin deposundaki taşıyıcı bant kahve paketini insansız hava aracına yüklemek için ilerliyor. Yolu üzerindeki sert rüzgârın dindiğini bildiren yeşil ışıkla birlikte hava aracı teslimat için hazır bile.

Sorunsuz ve basit, ama artık pek de fütüristik değil, nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) uygulamalarının bize sunduklarının sıradan bir örneği sadece. Diğer tarafta ise bu teknolojilere dayanan yenilikçi iş modelleri, ürünler ve hizmetler ise ufukta çoktan belirdi.

Dünya üzerinde bağlı cihazların sayısı insan nüfusunu 1,5 kat geçti bile. 2020 yılı itibarıyla ise bağlı nesnelerin sayısının 26 milyar adede ulaşacağı düşünülüyor. Ev aletleri, elektronik cihazlar ve fiziksel cihazların tümü etraflarını algılayabilme kabiliyeti kazanıyor. Eskisi gibi sağır ve dilsiz değiller artık. Hem birbirleriyle hem de sizinle konuşuyorlar. İhtiyaçlarınızı temel alarak gereksinimlerinizi ve işinizi anlayabiliyorlar.

Artık tek yapmanız gereken işinizi eskisinden çok daha kolayca yaparken, merak duyduğunuz konulara odaklanmak.

Sadece IoT platformunun doldurabileceği bir boşluk

IoT cihazlarının amacı, internet aktarma protokollerini kullanarak diğer IoT cihaz ve uygulamalarına bağlanarak bilgi aktarmaktır. Cihazların sensörleri ve veri ağları arasındaki boşluğu ise sadece bir IoT platformu doldurabilir. IoT platfomu, veri ağını sensör düzeneğine bağlayarak, yüzlerce sensörden gelen veri akışını anlamlandırmak üzere, destek uygulamaları kullanarak anlayış sunuyor.

Platform sadece yazılımdan oluşan bir ürün. Mikro hizmet mimarisine kurulduğunda yeni nesil mühendislik açısından ve ağın yayılımı konusunda esneklikler sağlıyor. IoT uygulamasını, ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışan bileşenler zinciri olarak tanımlarsak, IoT platform bu zincir için kullanmaya hazır yazılım bileşenlerini sağlar denebilir, ki bunlar genelde işlevleri yerine getiren bulut üzerindeki bileşenlerdir

 

Çokluğu güvenle yönetecek mimari

Bağlı olan IoT cihaz ve uygulama sayısı arttıkça, işin içine tek bir platformdan yönetilmesi gereken daha fazla sayıda iletişim protokolü giriyor. Bu platformun da, ağ trafiğindeki artışı destekleyerek hızlı veri akışını sağlaması gerekiyor.

Bunlar, performansa dair zorluklar. Diğer tarafta ise, kullanıcıların anlık erişimine açık kalması gereken değerli verinin uçtan uca güvenliğini sağlama zorluğu söz konusu.

Tüm bunlara ek olarak, IoT platform mimarisinin ölçeklenebilir olması gerekiyor ki, en başta tasarlandığı cihaz, uygulama ve protokol sayısı arttığında da işlevini kesintisiz yerine getirmeye devam edebilsin.

Tüm bunlara ek olarak, IoT platform mimarisinin ölçeklenebilir olması gerekiyor ki, en başta tasarlandığı cihaz, uygulama ve protokol sayısı arttığında da işlevini kesintisiz yerine getirmeye devam edebilsin.

ION by Netaş: Yatay, etkin, güvenli ve ölçeklenebilir

ION, geniş IoT ağları için tüm cihaz ve veri yönetim servislerini sağlamak üzere Netaş mühendisleri tarafından geliştirildi.

Platform, IoT uygulamalarının uçtan uca veri güvenliğini emniyet altına alırken, veri trafiğindeki yoğunluk değişimlerine göre otomatik biçimde kendini ölçeklendirebilir yapıda tasarlandı.

 

ION, farklı IoT cihaz ve uygulama sağlayıcılarının ortak çatı altında çalışmasına imkân sağlayarak sektörde hızlı büyüme ve inovasyonu teşvik etmek üzere yatay mimaride inşa edildi. Farklı cihaz ve bağlantı tiplerini uygulama katmanından soyutlar ve sağladığı merkezi veri yönetimi ile farklı dikeyler arası yenilikçi uygulamalara olanak sağlar.

Bulut üzerine veya lokal sistemlere kurulabilen ION, kolayca adapte olabilen ve özelleştirilebilen yapısı ile herhangi bir dikeye hizmet verebilir. Bunların yanında, IoT ağ ve servis yöneticilerine kullanımı kolay bir arayüz sunar.

Cihaz Arayüzü

Cihaz Entegrasyonu

 • Her cihazla bağlanabilirlik için MQTT, HTTP, CoAP API ve SDK’lar
 • 3. parti entegrasyon için uyarlanabilir bulut ağ geçitleri
 • Dakikalar içinde cihaz provizyonlama ve entegrasyon

IoT Cihaz Yönetimi

 • Cihaz / Cihaz Grubu / Ağ Geçidi Desteği
 • Yaşam döngüsü yönetimi
 • Yerleşik yazılım (firmware) ve yazılım güncelleme
 • Cihazlar için operasyonel ölçüler - Esnek veri tanımları / Şablon desteği
 • Anlık veri tabanlı sanal sensör

Kurallar / Alarmlar / Bildirimler

 • Cihaz özellikleri / Analitik çıktılar için özel kurallar
 • Koşullar / Uyku modu – Haftanın Günleri – Uyanma
 • SMS / Posta Bildirimi (Önceden Tanımlanmış / Özelleştirilmiş)
 • Her tür 3. parti bildirim için ayarlanabilir web tetikleyici

IoT Veri / Görselleştirme Servisleri

 • 3. partilere özgün veri entegrasyonu desteği
 • Büyük veri sistemleri entegrasyonu
 • Özel boyutlandırılabilir paneller
 • Gömülü raporlama aracı
 • Gömülü analitik motoru

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!