Mobil Genişbant

Mobil cihazların desteklediği uygulamalar, günümüzde iş ve sosyal yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Mobil abonelere yüksek hızlarda veri erişimi sağlayabilmenin önemi günden güne artıyor. Bilişim pazarındaki deneyimimiz ve müşterilerimize sunduğumuz kapsamlı çözümler sayesinde bu alanda, müşterilerimizin son kullanıcılara kaliteli ve kesintisiz hizmeti vermesini sağlıyoruz.

Mobil Backhaul

Bant genişliği tüketen mobil e-posta, video, çevrimiçi (online) oyunlar gibi uygulamaları destekleyen akıllı cihazların kullanımının artması ile birlikte, mobil şebekelerde ciddi bir kapasite gereksinimi söz konusu. Buna paralel olarak mobil kullanıcı sayısı, sabit kullanıcı sayısını da geçmiş durumda. Ancak artan bant genişliğinin aynı oranda gelir artışı getirmediği de başka bir gerçek.

Bu durumda, operatörler, operasyon giderlerini (OPEX) düşürmek ve yatırımın geri dönüşünü (ROI) arttırmak için farklı uygulama modelleri arayışına girdiler. Bunlardan en çok tercih edilen model, mevcut şebekeleri tüm servisleri verebilecek tek bir şebekeye dönüştürmek. Bugüne kadarki altyapılarda TDM, Frame Relayve ATM gibi pek çok farklı teknoloji kullanan operatörler, günümüzde “all-IP” vizyonunu gündemlerine aldılar. LTE/EPC altyapılarının da desteklendiği IP NodeB ve IP RNC’leri de şebekelerin de kullanmaya başladılar.

Mobil cihazların desteklediği uygulamalar, günümüzde iş ve sosyal yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Mobil abonelere yüksek hızlarda veri erişimi sağlayabilmenin önemi günden güne artıyor. Bilişim pazarındaki deneyimimiz ve müşterilerimize sunduğumuz kapsamlı çözümler sayesinde bu alanda, müşterilerimizin son kullanıcılara kaliteli ve kesintisiz hizmeti vermesini sağlıyoruz.

Netaş olarak sunduğumuz çözümlerimiz, operatörlerin 2G(TDM), 3G(ATM/IP) ve 4G(IP) servislerini tek bir MPLS şebekesi üzerinden verebilmelerini sağlıyor.

4/5G İletişim Çözümleri

Netaş olarak, esnek, ölçeklendirilebilir ve sanallaştırılmış mobil çekirdek ağı (EPC), yeni nesil IMS, AAA ürünleri ve yine ArGe tarafından geliştirilen VoIP ve Bütünleşik İletişim Çözümleri (TAS/RCS/WebRTC Gateway) ile uçtan uca ses ve veri iletim servisleri sunan zengin bir 4.5G ürünleri sunuyoruz.

4.5G ürünleri, Türkiye’nin operatör dışındaki tek 4.5G laboratuvarı olarak bilinen Netaş Kurtköy ArGe Merkezinde geliştirilip müşterilere sunuluyor.

Servisler:

VoLTE

LTE teknolojisi üzerinden ses taşıma, mobil ses iletiminin tümüyle IP altyapı üzerinden iletimi ile müşterilerimize HD ses kalitesi ve konferans, anlık mesajlaşma ve dosya paylaşımı gibi servisler ile zenginleştirilmiş iletişim hizmetleri sunuyoruz.

VoWiFi

VoWifi çözümü ile müşterilerimize ses ve SMS/MMS servislerini Wi-Fi erişim ağları üzerinden sunabilecekleri altyapıyı sunuyoruz. VoWifi, akıllı telefon kullanıcılarının dünyanın herhangi bir yerindeki Wi-Fi erişim noktasını operatörlerinin baz istasyonu gibi kullanarak ses servislerine kendi telefon numaraları ile erişebilmelerini sağlıyor. Çözüm, operatörlere, düşük maliyetle kapalı alanlarda kapsama alanını genişletme ve kullanıcı yoğun alanlarda aktif kullanıcı sayısını artırma imkanı sağlıyor.

RCS

RCS ile akıllı telefon kullanıcılarına ses iletişiminin yanı sıra mesaj, dosya paylaşımı, görüntülü konuşma gibi gelişmiş iletişim hizmetleri sunuyoruz.

Netaş 4.5G çözümü, operatörlerin mobil geniş bant hizmetleri için gerekli esneklik ve maliyet verimliliği sağlayan sanallaştırılmış yazılım platformu üzerinde standartlar ile tanımlanmış 4.5G ağ fonksiyonlarını (SGW, PGW, MME ve EPDG) sunuyor. Çözümü oluşturan her ürün telekom kalitesi ile mobil veri hizmetleri sunmak için sağlam bir temel sağlıyor.

Netaş bu çözümde, çekirdek ağ fonksiyonlarına ek olarak operator ağlarındaki kimlik doğrulama ve yetkilendirme ihtiyaçlarını karşılamak ve de operatörlerin diameter trafiğini işlerken karşılaştıkları karmaşık ağ altyapısı, mevcut sistemlerle entegrasyon, ölçeklendirilebilirlik, ağ bileşenleri arasında diameter bağımlılığı gibi problemlere çözüm sunabilmek amacıyla diameter tabanlı ürünler sunuyor.

AAA (Authorization, Authentication and Accounting)

Netaş AAA Sunucusu, 4.5G ağlarına Wi-Fi bağlantısı üzerinden gerçekleşecek erişimlerde Kimlik Doğrulama, Yetkilendirme ve Ücretlendirme ihtiyaçlarını yerli bir ürünle karşılayabilmek için geliştirildi.

DRS (Diameter Routing Server)

Diameter Yönlendirme Sunucusu (DRS), Diameter sinyal trafiğinin yönetiminde ihtiyaç duyulan merkezi trafik yönetimi, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik (Reliability), ağ trafik yönlendirmesi, tıkanıklık yönetimi ve raporlama gibi fonksiyonları sunuyor.

Netaş Tabanbant Birimi

 1. 3GPP Release 10 & Release 11
 2. Multiple Input Multiple Output (4x4 DL&UL MIMO)
 3. 5xCC DL Carrier Aggregation, 2xCC UL Carrier Aggregation
 4. CoMP (Coordinated Multi-Point)
 5. RAN Sharing
 6. ICIC (Inter Cell Interference Coordination), eICIC, feICIC
 7. Intra / Inter RAT Handover
 8. GPS, IEEE1588, SyncE Synchronization

Donanım Özelikleri:

 1. 3 adet Tabanbant Kartı
  1. Toplam 72 adet 1.2/1.4 GHz işlemci
  2. 921.6 GFLOP (Gigabit Kayan Noktalı işlem gücü)
  3. 1843.2 GMAC (Gigabit Sabit Noktalı işlem gücü)
 2. 2 adet Yedekli Baz İstasyon Kontrol Kartı
  1. Toplam 8 Adet 1.4 GHz işlemci – 39200 MIPS işlem gücü
 3. 18 adet 4915.2 Mbps RRU arayüzü
 4. 10 adet 10/100/1000 MHz Ethernet portu
 5. Kartlar arası yüksek hızlı arayüzler (Arkapanel) – 10GbE, 5Gbit SRIO, 1GbE

Mekanik Özellikleri:

4.5G Tabanbant Cihazı, 19 inç rak montajına uygun yapıdadır. Tabanbant Cihazı’nın yüksekliği 4U 177.5mm(7 in.), genişliği 447mm (19 in.) ve ağırlığı ise 13 kg olacak şekilde üretilmiştir. -48VDC/14A güç birimlerinden beslenecektir.

Çevresel Koşullar:

 1. Çalışma sıcaklık aralığı: -30 °C ile +55 °C arası
   MIL-STD-810G: Method 502.5 Yöntem II (Low temperature), Method 501.5 Yöntem II (High temperature)
 2. Depolama sıcaklık aralığı: -30 °C ile +70 °C arası
   MIL-STD-810G: Method 502.5 Yöntem I (Low temperature), Method 501.5 Yöntem I(High temperature)
 3. Bağıl nem: MIL-STD-810G: Metod 507.5 Yöntem I (Induced (Storage & Transit) and Natural and Cycles ), içinde tanımlı Sabit Sıcaklık, Cycle B1

EMC/EMI Uyumluluk:

Tabanbant Birimi, Elektromanyetik Bağışıklık ve Elektromanyetik Uyumluluk açısından EN 301489-1, EN 301489-19, EN 55022, EN 55024, EN 301 489-23 ve TS 36.113 standartlarına uygun yapıda tasarlanmıştır.

Güvenirlik Değerleri:

 1. MTBF (saat): en az 100.000
 2. MTTR: en fazla 0.5 saat
 3. Kullanılabilirlik( Availability): 0.99999
 4. Yıllık servis kesintisi süresi (dakika/yıl): 5,2560 dk/yıl

Yazılım Özellikleri:

Netaş tarafından geliştirilen Tabanbant Birimi’nin donanım tasarımı ile birlikte Fiziksel Katman Yazılımı, MAC Katmanı, Scheduler, RLC, PDCP yazılımı, IPv4/IPv6, RRC, X2AP, S1AP protokol yazılımları geliştirilmektedir. Geliştirilmekte olan bazı özellikler aşağıda verilmiştir.

Intra / Inter Handover;

Aktif olarak servis alan kullanıcı terminalleri ile gerçekleştirilen iletişim sırasında sinyal kalitesinin belirli eşik değerin altına inmesi ve mevcut 4.5G şebekesine ait sinyallerin istenilen seviyede sinyal kalitesi sağlayamaması durumunda, servis devamlılığı için kullanıcı terminalinin handover yaparak 3G ve 2G sistemler üzerinden haberleşmesini sağlayan yöntemdir.

2 Component Carrier Aggregation (40MHz);

Bir kullanıcının UL ve/veya DL yönünde birden fazla taşıyıcı ile daha yüksek hızda hizmet vermek için geliştirilen özelliktir.

Multiple Input Multiple Output (2x2 DL MIMO, 2x4 DL MIMO, 4x2 DL MIMO, 4x4 DL MIMO, 2x2 UL MIMO, 2x4 UL MIMO, 4x4 UL MIMO);

Çoklu giriş ve çoklu çıkış anlamına gelen bir radyo terimidir. Verici ve alıcıda birden fazla anten kullanılarak SNR’ı ve veri hızını arttırmayı amaçlayan çoklu anten tekniğidir.

Scheduling;

UE'den alınan ölçüm sonuçları kullanılarak en iyi kanal durumunu sağlayan alt bantların ilgili UE için atanması işlemidir.

Interference Rejection Combining;

Alıcı antenlerin her birine etki eden interferans ve gürültü korelasyon değerlerine ve kanal değerlerine göre gönderilen sinyali doğru bir şekilde almak için uygulanan özelliktir.

IPSec;

IP tabanlı çalışan sistemlere güvenlik duvarı (firewall) özelliğini kazandırabilmek için kullanılan bir güvenlik çözümüdür.

GPS, SyncE, IEEE1588v2 Senkronizasyon;

Sistemdeki tüm uç birimlerin nanosaniye mertebesinde senkron olmasını sağlayan özelliklerdir.

Enhanced Intercell Interference Coordination (eICIC);

3GPP Release 10 ile gelen bir özelliktir. LTE-Advanced ile birlikte uygulanmaya başlanan heterojen yapı ile aynı makro hücre içinde aynı frekansların tekrar ve tekrar kullanılmasıyla hücreler arası girişimi engellemek için geliştirilen bir özelliktir.

Further Enhanced Intercell Interference Coordination (feICIC);

eICIC konseptini güçlendirmek ve performansı iyileştirmeyi amaçlayan 3GPP Release 11 ile gelen bir özelliktir.

Coordinated Multi-Point (CoMP);

CoMP, tek bir alıcı-verici birim üzerinden haberleşmek yerine farklı konumlardaki birden çok anten aracılığı ile haberleşerek sinyal iletimini iyileştirmeyi sağlayan bir özelliktir.

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!