Endüstriler

 

Akıllı Ulaşım

Hem yolcuların taşınmasının hem de ticaretin arkasında oldukça ayrıntılı bir planlama ve sistemler arası girift bir ilişki ağı bulunuyor. Bu planlamanın ve ağın işlerliği için de hızlı, kesintisiz ve güvenli bir iletişim altyapısı gerekiyor. Dahası, bu altyapının bireylerin her geçen gün artan iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçekte olması da artık bir zorunluluk. Mobil genişbant ve ağ altyapısı alanındaki uzun yıllara dayanan deneyimimizle Türkiye’yi dünyaya bağlayan ulaşım omurgasının örülmesinde bilgi ve iletişim teknolojisi çözümlerimizle yer almaktan büyük gurur duyuyoruz.

Yeni çağın havalimanına yeni nesil bilişim altyapısı

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak hayata geçirilen İstanbul Havalimanı’nda mükemmel hizmet hedefiyle yola çıkarak, kurduğumuz iletişim altyapısı ve veri merkezi bulut otomasyon sistemi ile yolcuların ve havalimanı işletmelerinin gündelik hayatlarını ve faaliyetlerini kolaylaştırmayı hedefledik.

Türkiye’yi ulaşım ağında dünyanın en önemli merkezlerden biri haline getirecek olan İstanbul Havalimanı, yenilikçi ve akıllı teknolojilere uygun altyapısıyla ön plana çıkıyor. İletişim teknolojilerindeki 50 yılı aşkın birikimimizle kurduğumuz teknoloji altyapısı sayesinde İstanbul Havalimanı’nda 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sunuluyor. Böylece, pasaport, gümrük noktaları ve check-in kontuarlarında bekleme süreleri azalırken, en yüksek seviyede operasyonel verimlilik sağlanıyor.

Türkiye’nin “ağ kapsamı rekoru”nu kırdık

İstanbul Havalimanı’nın tüm kablolu ve kablosuz alan ağlarını kurmak üzere 5 bine yakın erişim noktasının kurulumunu gerçekleştirerek, ağın kapsama alanı bakımından da yeni bir Türkiye rekoruna imza attık. Bu geniş kablosuz erişim ağı sayesinde yolculara, otoparka girdikleri andan uçakları kalkana kadar kesintisiz ve güvenli internet hizmeti sunuluyor.

Güvenlik, gümrük noktaları, duty-free mağazaları da dâhil olmak üzere İstanbul Havalimanı içerisindeki tüm işletmeler de bu iletişim altyapısı üzerinden hizmet veriyor.

Veri merkezi bulut otomasyon sistemi kritik sistemleri taşıyor

Bunun yanında, İstanbul Havalimanı’nın veri merkezi bulut otomasyon sisteminin kurulumunu da yenilikçi bir yaklaşımla gerçekleştirdik. Uçağın hangi kapıdan kalkacağı, değişiklik olup olmadığı, uçağın nereye yanaşacağını belirleyen alan yönetim sistemi, santral sistemi, yolcuların en etkin şekilde hizmet almasını sağlayacak yolcu yönetim sistemi, otopark yönetimi, özel kampanya ve ayrıcalıklar sunan sadakat sistemi bu yapı üzerinde işliyor.

Bu altyapı sayesinde havalimanı yönetimi, bulut otomasyon entegresyonu kanalıyla işletmelere otomatik provizyonlama ile talep ettikleri kaynakları sağlayabiliyor. Sistem aktif-aktif olarak çalışan iki veri merkezini içeriyor.

Havalimanının veri merkezi performans izlemesi tek bir ekranda

İstanbul Yeni Havalimanı’nda üstlendiğimiz Veri Merkezi Performans İzleme Projesi ile birlikte havalimanında yer alan tüm bilişim altyapısı bileşenlerine ait hata ve performans verileri takip edilerek konsolide bir izleme ekranı ile yönetilecek. Bu sayede BT operasyonları çok daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilecek. Havalimanı işletmesinin BT operasyonlarını yönettiği binlerce sisteme ait tüm alarm ve olay verileri bu çözüm sayesinde her an takip edilebilir şekilde göz önünde olacak. Havalimanı bilişim departmanının hizmet kalitesini artıracak bu çözüm ile ciddi oranda maliyet tasarrufu imkânı sağlanıyor.

Sisteme dâhil edilecek BT harici hata ve olay bildirimleri sayesinde de havalimanı işletmesinin bu uygulamalardan elde edeceği faydaların IT bileşenleri ile sınırlı kalmamasını hedefledik. Bu sayede IoT alanında Türkiye’de gerçekleştirilecek en büyük projelerin içerisinde yer alan bu çalışmanın önemi bir kat daha artıyor. Havalimanının IT ekipleri, oluşacak sorunların kök sebeplerini bulmada yapay zekâ çözümlerini de kullanarak, operasyonların çok daha hızlı, verimli ve hatasız şekilde ilerlemesini sağlayabilecekler.

Havalimanı servis yönetim sistemini kaynakların verimliliğini artırmak üzere tasarladık

Havalimanı Servis Yönetim Sistemi Projesi ile havalimanının servis yönetim yaklaşımını modern ve pratik uygulamalarla en üst seviyeye çıkardık. Tüm servis adımlarının anlık olarak ölçülüp raporlandığı sistemleri, servis kaynaklarının verimliliğini artırmak üzere tasarladık.

76,5 milyon metrekare alan içerisinde yılda 200 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen havalimanında oluşabilecek tüm sorunların kayıt altına alınmasını ve yönetilmesini sağlayan bu çözümler havalimanı işletmesinin can damarlarından birisi konumunda yer alıyor.

Bina otomasyon sistemlerinden aydınlatma kontrol ve izleme sistemlerine, yangın algılama ve ihbar sisteminden uçak iklimlendirme sistemlerine kadar yüzlerce sistemle entegre olan bu yapı, merkezileşme avantajı sağlarken, yüksek hizmet kalitesinin de altyapısını oluşturuyor.

Çözüm kapsamında sunduğumuz yapay zekâ uygulamaları ise insan kaynaklı hataların önüne geçerek çok daha hızlı ve kaliteli servis verilmesini sağlıyor.

Demiryollarında gerçek zamanlı iletişimle ulaşım güvenliği sağlıyoruz

Geçtiğimiz yüzyıllarda mal ve eşya taşımacılığının omurgası olan demiryolları, günümüzde saatte 400 km gibi nefes kesici hızlara ulaşan trenlere ev sahipliği yapıyor. Bu kadar yüksek hızlarda, hızlı ve güvenilir iletişim ve kontrol, demiryolu operatörleri için büyük önem taşıyor.

Mobil genişbant alanındaki tecrübemizle demiryolu ağları için uçtan uca GSM-R çözümleri sunuyoruz. Demiryolları için optimize edilmiş, kablosuz ve güvenli bir genişbant iletişim standardı olan GSM-R ile demiryolu operatörlerine yüksek performanslı bağlanırlık ve verimlilik sağlıyor.

Bugüne dek toplam sekiz demiryolu iletişim projesinde yer aldık. Marmaray Yüksek Hızlı Tren Projesi için GSM-R altyapısını kurduk. Bunun yanında, Sivas-Yerköy Hızlı Tren Projesi kapsamında, GSM-R santrali, GSM-R radyo iletişim ağı ve kablolu ağ iletişimi altyapısının kurulumuna devam ediyoruz.

Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra TCDD hat modernizasyon projeleri için de çözümler üretiyor, bu kapsamda Bandırma-Menemen Projesi’nin çalışmalarına da devam ediyoruz.

Akıllı Eğlence

Toplumları binlerce yıldır ortak bir bilinç etrafında araya gelmesine vesile olan spor müsabakaları, tiyatro gösterileri, konserler ve her türlü eğlence aslında en eski iletişim şekillerinden biri. İletişimin her türlüsü dijital teknolojilerle baştan aşağı değişirken, eğlenmeye vesile etkinlikler belki de en hızlı dönüşen alanlardan biri oldu.

Konser salonları ve stadyumlar, binlerce cep telefonunun ışığıyla aydınlanırken, on binlerce insan aynı anda orada olmayan sevdikleriyle şahit oldukları anı paylaşıyor. Çevrimiçi aldıkları biletleriyle etkinliklere katılan kalabalıklar özel teklifler, etkinlik mekânında hızlıca park etme ve yol yönlendirmesi gibi kolaylıklar talep ediyor. Etkinlik düzenleyicileri gelirlerini artıracak yeni mecralara kavuşuyor.

Türkiye’yi akıllı stadyumlarla donattık

Teknolojinin amacının insanlığa daha iyi bir yaşam sunmak olduğuna olan inancımızla, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz Akıllı Stadyum Projesi kapsamında şimdiye dek 50’den fazla stadyumu akıllı eğlence merkezlerine dönüştürdük, dünyanın en kapsamlı elektronik bilet altyapısını kurduk.

Maç operasyon merkezleri, stadyum veri merkezleri, CCTV gözetleme sistemleri, geçiş kontrol sistemleri, ile birlikte tesislerin tüm ağ ve sistem kurulumlarını yaparak BT altyapısını hazırladık ve bu tesisleri “akıllı stadyum” haline getirdik.

Bunların yanı sıra İstanbul Gayrettepe’de veri merkezi, Ankara Ümitköy’de veri kurtarma merkezi ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’da bulunan ana maç operasyon merkezi’nin kurulumunu gerçekleştirdik.

TFF projeleri kapsamında binlerce ziyaretçiye aynı anda yüksek hızlı Wi-Fi hizmeti ve e-bilet altyapısı sunmamızın yanı sıra, hizmet portföyümüzde kişiye özel kampanyalar sunan beacon altyapısı sayesinde, etkin reklam platformları, akıllı park yeri ve kapalı alan lokasyon hizmetleri de yer alıyor.

Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig stadyumlarının bakım ve ağ/sistem operasyon hizmetlerine de devam ediyoruz.

Cezayir’e akıllı stadyum

Akıllı eğlence alanındaki deneyimimizi Cezayir’e taşıyarak, 50 bin kişilik stadyum ve 6 bin 500 kişilik atletizm projesi olan Tizi Ouzou Stadyum Kompleksi için FIFA tarafından belirlenen uluslararası standartlarda birbirine entegre çalışan çözümleri hayata geçiriyoruz.

Cezayir’in dijital dönüşümünün önemli örneklerinden biri olacak proje; IP CCTV, yangın alarmı, karbonmonoksit algılama, anons, SMATV, erişim kontrol, merkezi saat sistemi, aydınlatma otomasyon sistemi, broadcast sistemi, hem stadyum hem de atletizm sahaları için reji, LED ekran ve otopark sistemlerini kapsıyor.

Birden fazla zayıf akım sisteminin entegre edilerek tümleşik bir çözüm sunulması projeyi farklı kılarken, projenin uluslararası standartlarda yeni birçok teknolojiyi barındırması da bizlere önemli bir deneyim kazandıracak. Projenin 2020 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Akıllı Kamu Çözümleri

Afet yönetiminde dijital devrim

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD için geliştirdiğimiz Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) 2018 yılında kullanıma açıldı. Bir afetin tüm aşamalarının dijital ortamda yönetilmesi ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için geliştirdiğimiz AYDES, dünyadaki sayılı afet yönetim sistemleri arasında yer alıyor.

Proje kapsamında, bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilebildiği, coğrafi bilgi sistemi tabanlı bir karar destek sistemi geliştirdik.

AYDES sayesinde, afet ve acil durumlarda kaynaklar etkin yönetilerek, komuta sürecinin sorunsuz işletilmesi sağlanıyor. AYDES, ulusal afet yönetiminde rolü olan, içlerinde sekiz bakanlık ve Kızılay’ın da bulunduğu kurum/kuruluşlar, STK’lar ve taşra teşkilatlarınca 81 ilde yaklaşık 7 bin aktif kullanıcı tarafından kullanılıyor.

30’dan fazla iç ve dış sistemle entegre bir şekilde çalışan AYDES, örnek olarak, e-Devlet portalı üzerinden vatandaşların hizmetine açılan “Afet ve Acil Durumlarda Toplanma Alanları” bilgisini de servis ediyor.

AYDES’in yetenekleri

• Afet türüne göre tehlike ve risk haritalarının oluşturulması

• Afet ve acil durum tatbikatlarına göre olası bir afetin yaratacağı etkinin tahmin edilmesi

• Bir afetin ardından yapılacak çalışmaların karar destek sistemi üzerinden yönetilmesi

• Afet sonrası iyileştirme süreçlerinin yönetilmesi

• Mobil uygulamalar ile sahadan veri toplanması ve merkezi veri tabanına aktarılması

• Karar destek sistemi ile gösterge paneli üzerinde dinamik ve anlık raporlama yapılması

Kent ve okul güvenliğinde teknolojik çözümler

Aselsan ile imzaladığımız Kent Güvenliği Yönetim Sistemi Sözleşmesi kapsamında; 80 ilde İl Emniyet Müdürlükleri’nin asayiş, güvenlik ve denetim görevlerini daha etkin gerçekleştirebilmesi amacıyla devreye alınacak Kent Güvenliği Yönetim Sistemi ile Plaka Tanıma Sistemi’nin altyapı, inşaat, montaj ve bakım onarım işlerini gerçekleştiriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Güvenli Okul Projesi kapsamında ise okul ve çevreleri Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’ne entegre kamera sistemleri ile İl Emniyet Müdürlükleri ve KGYS Merkezleri üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Proje kapsamında Türkiye genelinde 71 ilde toplam 762 okulun tüm ağ, sistem, kamera ve altyapı kurulumlarını ve entegrasyonlarını gerçekleştiriyoruz.

Adliye, mahkeme ve hapishaneleri birbirine bağladık

Modern devletlerin anayasaları, vatandaşlarının mahkemeye fiziksel olarak erişme ve mahkeme süreçlerinde neler olduğunu anlama haklarını korur.

Adalet Bakanlığı, mahkemeler, mahkeme salonları ve cezaevlerinin multimedya araçlarının kurulması suretiyle birbirlerine bağlanarak mahkemeye erişim yollarının artırılmasına karar verdiğinde, SEGBIS projesiyle, Türkiye’de 600 adliye, 3000 mahkeme ve 550 cezaevine video konferans altyapısı, platformu ve hizmetleri sağlamak için bizi seçti.

KKTC’nin e-devlet dönüşümüne destek

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına Türksat’ın üstlendiği ve kamu kurum ve kuruluşlarının e-Kurum’a dönüştürülmesinin amaçlandığı KKTC e-Devlet Programı kapsamında üç büyük proje yürütüyoruz.

KKTC e-Nüfus Sistemi Projesi

KKTC e-Devlet Programı’nın ilk fazında yer alan en önemli projedir. e-Devlet’in çekirdeğini oluşturan bu proje için Türksat’la 2012 yılının sonunda sözleşme imzalamıştık. Süreci başarıyla tamamlayarak 2018 yılının başında üç yıllık garanti, bakım, destek ve idame hizmetleri sorumluluğu üstlendik.

Proje kapsamında detaylı analiz, yazılım tasarım ve geliştirme, diğer kurumlarla ve sistemlerle entegrasyon, test, kurulum, devreye alma, eğitim, veri sayısallaştırma ve danışmanlık hizmetleri faaliyetlerinin tamamını gerçekleştirdik. Geliştirdiğimiz sisteme fiziki ortamda bulunan milyonlarca nüfus verisini manuel girerek sayısallaştırdık. e-Nüfus Sistemi sayesinde vatandaşlara yeni kimlik numaraları verilmesi sağlanıyor. Ayrıca biyometrik verilerin toplanarak e-Kimlik kartlarının basıldığı e-Kimlik Sistemi ile entegre çalışan e-Nüfus Sistemi’nden, e-Kimlik başvuruları da gerçekleştiriliyor.

KKTC e-Tüzel (Elektronik Şirketler Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) Projesi

KKTC e-Nüfus Sistemi Projesi’ndeki başarılı çalışmalarımız ve kazandığımız deneyim sayesinde, e-Devlet Programı’nın ikinci fazında e-Tüzel ve e-Gümrük projelerini üstlendik. Sözleşmesi 2017 sonunda imzalanan ve geliştirme çalışmaları devam eden projenin kapsamı, KKTC e-Tüzel Sistemi’nin hayata geçirilmesi için detaylı analiz, yazılım tasarım ve geliştirme, diğer kurumlarla ve sistemlerle entegrasyon, test, veri sayısallaştırma, veri aktarımı, donanım temini, kurulum, konfigürasyon, devreye alma, eğitim/teknik destek verme, üç yıl garanti, bakım, destek ve entegrasyon faaliyetlerinden oluşuyor.

Bu proje sayesinde tüzel kişilerle ilgili bilgilerin güncel olarak merkezi bir yapıda toplanması, bu bilgilerin güvenli bir ortamda güncel olarak tutulması ve çeşitli tüzel kişi bilgileri üzerinde işlem yapan ya da tüzel kişi bilgisine ihtiyaç duyan tüm paydaşların bu bilgilere tek bir noktadan ulaşabilmesi hedefleniyor.

KKTC e-Gümrük / GBS (Gümrük Bilgi Sistemi) Projesi

Bu projenin kapsamı, Gümrük Bilgi Sistemi için detaylı analiz, yazılım tasarım ve geliştirme, diğer kurumlarla ve sistemlerle entegrasyon, test, danışmanlık, donanım temini, kurulum, konfigürasyon, devreye alma, eğitim/teknik destek verme, üç yıl garanti, bakım, destek ve entegrasyon faaliyetlerini kapsıyor.

Teknolojik gelişmeler ve e-Devlet kriterleri göz önünde tutularak tasarlanan Gümrük Bilgi Sistemi Projesi’nin KKTC Maliye Bakanlığı Gümrük ve Rüsumat Dairesi’nde hayata geçirilmesi ile gümrüklerin idari organizasyonu, kullanılan belgeler ve iş süreçleri açısından dünya ticaret normlarına ve Avrupa Birliği gümrük mevzuatına uyumlu, kaliteli ve çağdaş bir gümrük hizmetinin paydaşlara verilmesi hedefleniyor.

Akıllı Enerji

NEOS ile enerji sektöründe dijital dönüşüm

Yüzde 100 yerli olarak geliştirdiğimiz teknolojilerle enerji sektöründe dijital dönüşüme destek oluyoruz. Netaş Enerji Otomasyon Sistemleri (NEOS) ile kentlerin enerji ve kaynak yönetimini dijital altyapıya kavuşturuyoruz.

Hem iş gücü hem zaman tasarrufu sağlıyor

Elektrik sayaç verilerinin otomatik bir biçimde bulut tabanlı olarak uzaktan okunmasını ve yönetilmesini sağlayan NEOS OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi), elektrik tüketiminin kolayca tespit edilmesiyle ciddi işgücü ve zaman tasarrufu sağlamakla kalmıyor, talebin gerçek zamanlı bütçelendirilmesine, faturalandırmaların kolaylaştırılmasına, enerji kaybı tespitine ve tüketim öngörülerinin yapılmasına olanak tanıyor.

Türkiye’nin elektrik dağıtımının yaklaşık yüzde 14’ü OSOS üzerinden gerçekleştiriliyor ve yaklaşık 80 bin elektrik sayacı uzaktan okunuyor. Sahada aktif olarak iki elektrik dağıtım firması tarafından kullanılan sistemle, beş ildeki (Aydın, Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa) sokak aydınlatma sistemlerinin yönetimi de gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında serbest tüketicilerin tüketim verilerinin izlenmesi, sahadaki alarmların takip edilmesi, aydınlatma yönetimi ve trafo yük optimizasyonu gibi önemli görevler de yerine getiriliyor.

NEOS’un kaynakların yönetiminde sağladığı fayda, NEOS Hydro ile su sayaçlarını uzaktan okunarak kayıp ve kaçakların önlenmesi sayesinde su dağıtımında da aynı şekilde uygulanıyor. NEOS Hydro bir büyükşehir belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı.

Verimli ve ekonomik kent aydınlatması

Kentlerin aydınlatmasında verimliliği ve tasarrufu artırmak için geliştirdiğimiz NEOS Photon, İstanbul’da yerel bir belediyede kullanılmak üzere teslim edildi. Sahadaki tüm cihazların anlık ve gerçek zamanlı olarak takip edilmesini sağlayan bu platform, arızaların tespitini otomatik olarak gerçekleştiriyor ve saha operasyon ekiplerini yönlendirerek arızanın en kısa sürede çözülmesine olanak tanıyor. NEOS Photon şehir aydınlatmasında yüzde 75’e varan elektrik tasarrufu sağlayabiliyor.

Çölde dev veri merkezleri

Cezayir’in ve Afrika’nın en büyük petrol şirketi Sonatrach’ın bulut üzerinden dijital dönüşümünü sağlayacak, altı veri merkezinin kurulup teslim edilmesini kapsayan projede son aşamaya geldik. Çölde dört farklı şehirde, 20’den fazla kişiden oluşan proje ekibimizle veri merkezlerini başarıyla hayata geçirdik.

2018 yılında tamamlanan dört merkezin ardından, 2019 yılında iki veri merkezi daha kuruyoruz.

Yaklaşık 120 bin çalışanı bulunan ve Cezayir’in gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 30’unu tek başına üreten Sonatrach’ı geleceğe taşıyan bu önemli proje sayesinde; şirketin IT altyapısında operasyonel maliyetin düşürülmesi, veri merkezlerinin kolay ve tek elden yönetimi, altyapının tümüyle yenilenmesi ve uçtan uca güvenlik hedefleniyor. Projenin sonunda Sonatrach’ın dağıtık durumda bulunan IT altyapısı konsolide edilip standart hale getirilerek yeni teknolojilere kolayca entegre edilebilecek esnekliğe sahip, genişletilebilir ve basit bir yapıda olacak.

Doğalgazdan benzin üretecek dünyanın ilk tesisi

Rönesans Holding’in Türkmenistan’da geliştirdiği Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi (GTG) Projesi, tamamlandığında doğalgazdan benzin üretecek şekilde proses otomasyonu yapılan dünyadaki ilk ve en büyük üretim tesisi olacak. Projenin network, telefon altyapısı, IP CCTV ve kart erişim sistemleri ile bunların entegre şekilde çalışmasını sağlayacak entegrasyon yazılımlarının geliştirilmesini üstlendik.

Akıllı Şehir

Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı şehir çözümleri

ArGe’mizde yüzde 100 yerli olarak geliştirdiğimiz IoT (nesnelerin interneti) platformu olan ION, yerel yönetimlerin akıllı şehircilik uygulamalarında tasarrufu ve verimliliği artıran yepyeni çözümler için güçlü ve güvenli bir altyapı sunuyor.

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen Taksi Kep Projesi, taksilerin üzerine yerleştirilmiş sensörler aracılığıyla toplanan veri sayesinde hava ve yol kalitesi, trafik durumu gibi bilgileri değerlendirerek analiz edebiliyor. Yine ION ile hayata geçirilen Sarı Kamyon Projesi, hafriyat kamyonlarının takibini yaparak kaçak dökümlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Akıllı Eğitim

Eğitimde fırsat eşitliği sağlayan bilişim altyapısı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında, 9 bine yakın okulun bilişim altyapısını kurduk.

Yeni nesil akıllı sınıflar için oluşturulan teknoloji altyapısı kapsamında, okullara yüksek hızlı genişbant internet altyapısı kuruldu. Okullarda öğretmen ve öğrencilerin eğitim dokümanlarına ve sosyal bilgi ihtiyacına elektronik ortamda erişimlerini sağlayan proje, eğitimin dijitalleştirilmesi konusunda Türkiye’de hayata geçirilen en büyük projeler arasında yer alıyor.

Çevrimiçi ve uzaktan eğitim araçları

Geliştirdiğimiz WebRTC teknolojisi temelli, kurulum gerektirmeden kullanılabilen VIO Akademi, eğitim kurumları için maliyet avantajı sunan, sonuç hedefli ve etkin bir uzaktan eğitim aracı olarak öne çıkıyor. Eş zamanlı olarak çok sayıda video bağlantısıyla sanal sınıf özellikleri sunan VIO Akademi, ekran paylaşımı sayesinde aynı doküman üzerinde çalışma ve akıllı tahta paylaşma özelliği ile aynı akıllı tahta üzerinde çalışma olanağı sağlıyor.

VIO’nun yükseköğretim kurumlarındaki ilk pilot uygulaması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. VIO, üniversite ile şehir dışında işyeri eğitimi ve staj yapan öğrencileri birbirine bağlıyor. Böylece akademisyenler, görüntülü olarak takip edebildikleri öğrencilerine destek verebiliyor.

Akıllı Sağlık

Şehir hastanelerinde dijital dönüşüm

Bugüne dek üç şehir hastanesinin veri merkezlerinin ve ağ altyapılarının kurulumunu tamamladık. Yozgat ve Adana Şehir Hastanelerinden sonra 2018 yılında Elazığ Şehir Hastanesi’nin teknoloji altyapısını tamamladık. Kurduğumuz uçtan uca yedekli sistemler, hastane gibi sistem işlerliğinin hayati önemde olduğu bir alanda kesintisiz operasyonu güvence altına alıyor.

Kurduğumuz altyapı sayesinde hastanelerde bilgi sistemleri birbiriyle bütünleşik olarak çalışırken, her türlü tıbbi cihaz kurulan sistem sayesinde ağlar aracılığıyla birbirine bilgi gönderebiliyor.

Akıllı bina teknolojisiyle de entegre olan sistemlerle hastane yönetimleri eksiksiz işleyişe kavuşurken, röntgenler, raporlar ve kan testleri gibi dokümanlar doğrudan doktorların önüne geldiğinden teşhis süreci kısalıyor. Bunların yanı sıra hastanede kurulan masaüstü bilgisayarlar ve veri girişi yapılmasına olanak sağlayan tabletler sayesinde poliklinik süreçleri de kolaylaşıyor.

İşletme döneminde ise sahada 7/24 network ve sistem bileşenleri ile çevre ekipmanlarının bakımı konusunda hizmet veriliyor. Önümüzdeki dönemde Bursa Şehir Hastanesi’nin bilişim altyapısını da kuracağız.

Bunların yanı sıra, Cezayir’de 180 yataklı Kayı Ouargla Askeri Hastanesinin tüm network, telefon, zayıf akım, otomasyon sistemlerini kuruyoruz.

Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Sistemi

Aselsan ile başlatılan 112 Acil Çağrı Yönetim Sistemi Projesi kapsamında; yazılım, donanım tedarik, altyapı, kurulum, test, devreye alma faaliyetlerini tamamladık.

Acil yardım hizmetlerinin hızlı ve etkin bir biçimde verilmesi amaçlanan projede, Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Sistemleri’nin il merkezlerinde kurulumu ve devreye alma çalışmaları devam ediyor.

Görme engelliler için hayatı kolaylaştıran uygulamalar

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, görme engellilerin bağımsız hareket olanağına kavuşarak sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmesi amacıyla yürüttüğü Gören Göz Projesi’nin üstlenicisi olarak üçüncü fazı tamamladık.

Proje kapsamında bugüne kadar 67 ilde toplam 15 bin cihazın dağıtımı gerçekleştirildi. Gören Göz cihazları ile kullanıcılar cihazı sesli olarak kullanabilmenin yanı sıra navigasyon özelliği ile istedikleri yere yardımsız olarak ulaşabiliyor, konumlarını mesaj olarak atabiliyor ve akıllı telefon özelliklerinden faydalanabiliyor.

Akıllı Veri ve İş Analitiği

Operasyonel veriden aksiyonel bilgiye

Büyük veri alanında endüstri standartları çerçevesinde açık kaynaklı servisler ve Ar-Ge mühendislerimiz tarafından geliştirilen mikro servisler kullanılarak müşteri ihtiyaçlarına optimal çözümler üretiyor, büyük veri altyapılarına yönelik kurulumlar yapıyoruz.

Kurduğumuz Büyük Veri Platformu ve Test Laboratuvarı’nda tüm sektörlere eş zamanlı olarak büyük veri çözümleri üretiyoruz. Netaş Büyük Veri Platformu’nda sunucu verilerinden anlık ve periyodik olarak toplanan log ölçümleme çalışmalarıyla, mobil ve web platformlarından gelen her türlü talebin anlık olarak işlenip değerlendirilmesi; yapısal veri tabanlarında bulunan verinin büyük veri platformuna aktarılması gibi olanakların yanı sıra IoT uygulamaları üzerinden gelen veri de işlenebiliyor.

2018 yılında Hugo Boss, Tüpraş, Pegasus gibi şirketler için PoC çalışmaları gerçekleştiren ve Turkcell’le ortak çalışmalar yapan Büyük Veri ve İş Analitiği ekibimiz inovatif çözümlere imza atıyor.

Telekomünikasyon

Türkiye’nin ilk yerli 4,5G baz istasyonu için temel bant ünitesi

Türkiye’nin GSM operatörleri tarafından işletilenlerden başka tek 4.5G laboratuvarına ev sahipliği yapan ArGe’miz ULAK Projesi’nin arkasındaki isimlerden biri.

ULAK Makro Baz İstasyonu, Türkiye’de yerli olarak geliştirilen ve temel bant ünitesi (BBU) ile Uzak Radyo Ünitesinden (RRU) oluşan ilk 4.5G uyumlu baz istasyonudur. BBU, fiziksel katman, MAC katmanı, Zamanlayıcı, RLC ve PDCP yazılımı, IPv4, IPv6 protokolleri ve X2, S1 protokolleri tasarımı içeren donanım ve mekanik tasarım dahil olmak üzere tamamen NETAŞ mühendisleri tarafından geliştirildi.

Ürün, ticari ve kamusal iletişimde mobil genişbant veri ihtiyaçlarını karşılayan Release 11 özelliğine sahip.

Dünyada eksiksiz bir BBU sunabilen az sayıdaki merkezlerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz.

EMEA bölgesinin en büyük servis sağlayıcısına DDoS önleme hizmeti

Türkiye’nin ve EMEA bölgesinin en büyük servis sağlayıcılarından biri için hacimsel DDoS önleme çözümü sağlıyoruz. DDoS önleme sisteminin izlenmesi ve yönetimi ile bir saldırı sırasında gerçek zamanlı önlemlerin alınmasından sorumluyuz.

Sunduğumuz hizmet için daha fazla kapasite eklemek suretiyle, müşterilerimize sunduğumuz katma değeri sürekli artırıyoruz.

Kıbrıs’ın telekomünikasyon şebekesi 5G’ye hazırlanıyor

ZTE ile birlikte gerçekleştirdiğimiz KKTC Telekom İdaresi için üstlenilen projede, Kıbrıs telekomünikasyon şebekesinde IMS ve numara taşıma sistemlerinin kurulumu ve bakımını gerçekleştiriyoruz.

Daha etkin ve daha modern bir altyapıya kavuşan Kıbrıs Telekom İdaresi, ileride yaygınlaşacak olan 5G teknolojisine de uyumlu hale gelecek.

Avustralya’da KOBİ’lere özel iletişim çözümü

Avustralya’nın en büyük telekom servis sağlayıcılarından biri için geliştiridiğimiz iletişim projesi, 2018 yılında dört ay gibi çok kısa zamanda başarıyla hayata geçirildi.

Avustralya ekonomisi için kilit önemde kabul edilen KOBİ’ler için yepyeni bir iletişim sistemi tasarladık. 12 farklı web/mobil uygulamasının ve bulut altyapısının geliştirildiği çözüm ile KOBİ’ler; 15 dakika içinde online olarak kredi kartları ile bir şirket telefonu alabiliyor, bu telefon numarasına sanal sekreter yükleyerek arayan müşteriyi karşılama ve yönlendirme fonksiyonlarını programlayabiliyor, mobil uygulamalar ile kendi aralarında zengin içerikli iletişim ve konferans hizmetlerini alabiliyor.

İsviçre’de kurumsal çözümler

2018 yılında İsviçre’nin en büyük servis sağlayıcılarından biri için gerçekleştirdiğimiz projeyle, her ölçekten şirketin ihtiyaç duyduğu çok sayıda yeni iletişim çözümünü birlikte sunuyoruz.

Proje, operatörün iletişim ağında bulunan SipPBX sunucularının geliştirdiğimiz uygulama sunucusu tarafından yönetilmesini kapsıyor. Bu sayede operatör, kurumsal müşterilerine verdiği SipPBX hizmetinin içeriğini zenginleştirme olanağına kavuşurken, abone ve çağrı kapasitelerinin artırılması ve SipPBX sunucularının trafiklerinin yönetilmesi için gerekli yazılım geliştirmeleri de bizim tarafımızdan gerçekleştirildi.

Ülkedeki farklı ölçekteki binlerce kurumsal müşteri, Netaş sistemleri üzerinden güvenilir hizmet alıyor.

Etisalat (Emirates Telecommunications Corporation) projesi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Etisalat (Emirates Telecommunications Corporation) için ülkenin iletişim mevzuatlarına uyumlu bir iletişim sistemi geliştiriyoruz. Proje ile ülkede bulunan çok sayıdaki yabancı çalışan, yurtdışı ile kolaylıkla ve ekonomik şekilde iletişim kurabilecek.

Turkcell’e DSS projesi

2018 yılında Turkcell DSS projesinde test hizmetlerini sağlayan tek firma olarak tercih edilen Netaş, test bilgi ve yetkinliklerinin yanı sıra Visium Go ve Visium Load ürünleri ile otomasyon ve performans test çözümleri ile katma değeri yüksek test hizmetini vermeye başladı. Bu proje kapsamında Yurtdışı Kitle Test Çözümü için bu konuda dünyanın önde gelen firmalarından Applause ile işbirliği oluşturularak Turkcell DSS uygulamalarının dünya çapında son kullanıcı ve keşif testlerinin yapılmasına başlandı.

Cezayir’de GSM altyapısı optimizasyonu

Cezayir’in en büyük mobil operatörlerinden biri, 2013 itibarıyla yaklaşık 15 milyon abonesi ile GSM altyapısına ilave yatırım yapmadan karlılığını artırma kararı aldığında, mevcut altyapısını verimli bir şekilde kullanmak için bizi seçti.

2019 yılı sonunda tamamlanması beklenen proje çerçevesinde, operatörün 2G ve 3G transmisyon altyapısını ve radyo frekans (RF) ağını optimize ediyoruz.

Bangladeş’te 20 yıllık ayak izi

1998’den beri Bangladeş telekom endüstrisinin önde gelen uluslararası tedarikçilerinden biriyiz.

2000’li yılların başlarında, Bangladeş Telgraf ve Telefon İdaresi’nin dijital ses ağı için 116.000 hatla Bangladeş sabit ses hattı piyasasına girdik.

Başarılı geçmişimiz, kablosuz pazarına girmemizde etkili oldu. Dört Bangladeşli kablosuz operatörün ağlarını sabit telefon santrali şebekesine bağladık.

2000’li yılların sonlarında, ülkede yeni optik hatlar kurarak, mevcut hatların kapasitesini artırdık. Ülkenin ulusal hizmet sağlayıcısı Bangladeş Telekomünikasyon Şirketi (BTCL) ile ortak olarak ulusal bant genişliği talebindeki artışa paralel olarak ulusal transmisyon omurgasının kapasitesini artırdık, ilgili ekipman ile yazılımı güncelledik.

Finans

Finans sektörüne özel çözümler

Finans ve sigortacılık sektörüne yönelik olarak, yazılım ve uygulama test servisleri, veri merkezi kurulumu, taşınması ve bakımı, ağ kurulumu, siber güvenlik servisleri gibi yüksek uzmanlık gerektiren hizmetler sağlıyoruz.

SDN alanında Ziraat Cisco ACI Projesi, ödeme sistemleri alanında Finansbank OKI ATM Projesi, Ergo Sigorta Test Hizmetleri Projesi, Borsa Grup (Borsa İstanbul, Takasbank, MKK), DC NW gibi projeler gerçekleştirdik.

Ergo Sigorta ile siber güvenlik hizmetlerinde ilk kez bir finans kuruluşuna hizmet vermeye başladık. Halkbank Fortinet ürün alım ve bakımı ile POS bakımı, Kredi Kayıt Bürosu’na mobil test otomasyon danışmanlığı, Fortinet güvenlik duvarı alımı, video konferans ve cihaz parkuru (device farm) çözümü gibi projeler üstlendik.

Ziraat Teknoloji’ye test hizmetleri danışmanlığı

155 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en eski ve en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası ile iştiraklerine teknoloji hizmeti veren Ziraat Teknoloji’nin “Bankacılık Uygulamaları Test Hizmeti” projesini gerçekleştiriyoruz.

Proje kapsamında, Ziraat Teknoloji’nin uçtan uca test süreçlerinin yönetimi, test otomasyon stratejilerinin oluşturulması, proje ve kaynaklarının yönetimi, test ekibinin gelişimi ve yetiştirilmesi, iş çıktılarının ve kalitesinin takibi, raporlama, gerekli otomasyon araçlarının belirlenmesi ve kullanılmasından sorumluyuz.

Akıllı Bina ve Kampüs Çözümleri

On beşten fazla ülkede 100’den fazla inşaat projesinden edindiğimiz deneyimle, en temel gereksinimlerden özelleştirilmiş yazılım ve sistem çözümlerine kadar uzanan bir skalada uçtan uca entegre akıllı bina çözümleri sunuyoruz. Akıllı bina projelerimiz, ticari yapıları, hastaneleri, havaalanlarını, spor komplekslerini, eğitim kurumlarını, fabrikaları, alışveriş merkezlerini ve konutları kapsıyor.

Ağırlama ve Kontrol Sistemleri

Işıklandırma Otomasyonu, Varlık Detektörü ve Simülasyonu, Otel Odası Konfor Sistemi, Isıtma-Havalandırma-Klima (HVAC) Sistemleri

Sunucu ve Depolama Sistemleri

Operatör İş İstasyonu (Client Workstation), Sanallaştırma, Bulut Bilişim Çözümleri, Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri

Bilgi Sistemleri

Kiosk, Dijital Pano, SMATV, IPTV ve Video Yayın Sistemleri

Hayatî Emniyet ve Güvenlik Sistemleri

Erişim Kontrolü, IP CCTV, Yangın Alarmı, Anons ve Tahliye Bilgilendirme Sistemleri

Bina Yönetim Sistemleri

Mekanik Kontrol, Bina Otomasyonu, Kontrol – SCADA ve Enerji Yönetim Sistemleri, Çağrı Merkezi Çözümleri, Aydınlatma Otomasyon Sistemleri

İletişim Sistemleri

Ağ – Veri Sistemleri Kablolama, IT Altyapısı, Bağlantı Merkezi Çözümleri, Bütünleşik iletişim, Kablolu ve Kablosuz İnternet Çözümleri, IP Telefon Sistemi, Sesli ve Görüntülü Konferans Sistemleri

Bilişim Vadisi için ağ ve siber güvenlik çözümleri

Dünyanın teknoloji merkezlerinden biri olmayı hedefleyen Türkiye, çeşitli sektörlerdeki açık inovasyon yaklaşımını desteklemek ve teknoloji girişimciliğini artırmak ve tüm iş sektörlerinin teknoloji tabanlı büyümesine yardımcı olmak için Bilişim Vadisi’ni inşa ediyor.

Tamamlandığında, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi, ArGe ofisleri, girişimcilik merkezi, prototip ve test merkezi, uluslararası inovasyon merkezi, kongre salonu, oteller ve konuk evleri ile bir marinaya ev sahipliği yapacak.

Projenin teknoloji ortağı olarak, ArGe ofis binasının ana sistem entegratörü sorumluluğuyla, ağ ve iletişim altyapısı, ağ sistemleri, bütünleşik iletişim sistemleri, sunucu-depolama çözümleri ve siber güvenlik çözümleri sunuyoruz.

ArGe Binası’nda bulunan 56 şirket için hızlı, güvenli, yönetilmesi kolay, düşük maliyetli ve geleceğe dönük hizmetler sunmaktayız.

Ayrıca, genel kullanım için kablosuz AP’ler, BGP eşleme, NAC dahil olmak üzere Vadi’nin ortak ağ omurgasını oluşturduk. Bilişim Vadisi’ne sağlanan ağ çözümlerinin tümü, yeni nesil bir güvenlik duvarı, SIEM, webmail uç noktası güvenliği ve DDOS korumasını kapsayan NETAŞ Siber Güvenlik yeterliliği ve çözümleri ile güvence altına alındı.

  

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!