Blog

Yeni Nesil Datacenter’lar

Son yıllarda verinin büyük miktarlarda kullanımı ve Bulut Bilişim uygulamalarının yaygınlaşması ile “datacenter”lara yani veri merkezlerine daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Datacenter’larda düşünülmesi gereken en kritik nokta; “soğutma”dır. Sunucular ve diğer tüm cihazlar, özetle her türlü IT ekipmanı, her zaman yüksek sıcaklıkta ısı yayan cihazlardır. Dolayısıyla, olası arızaların önüne geçebilmek için soğutma her zaman gereklidir.

Geleneksel Soğutmadaki Problemler

Yaygın olarak kullanılan zemin tipi klimalar, hava soğutmalı ve sunucunun ön yüzeyine yukarı doğru soğuk hava verir. Bu sistem, sunucuyu soğutmada başarılıdır. Hava sirkülasyonu için yüksek elektrik gücüne ihtiyaç duyulan bu sistemde, ortam sıcaklığı olması gerekenin de altında “overcool” olarak tutulmaya çalışılır. Kablolama ise, yukarıdan da aşağıdan da yapılsa sorun teşkil edebilir.

Yeni Nesil Soğutma Sistemi

Doğadaki sıcaklık yükselmesi ve yağmurun yağmasını taklit eden bu sistem, “doğa taklidi” olması özelliğiyle aslında çok basit işliyor.

Ref Asist olarak adlandırılan bu sistem “doğal soğutucu dolaşım sistemi”. Gayet verimli serin Veri merkezleri için “nokta soğutma üniteleri” prensibi ile çalışıyor ve yüksek verimlilik sağlıyor. Yükseltilmiş zemin kullanılmadığı için de, geleneksel yöntemdeki kablolama sorunlarıyla karşılaşılmıyor.

Not : Maliyet düşüren bu çevreci sistem, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından 2011 yılında uluslararası bir standart olarak kabul edildi. Bu sistemin veri merkezleri için uygun bir sistem olduğu açıklandı.

Kaynak: [1] Hitachi Ref Asist Cooling System

Tarih: 25.07.2013 07:07 Yazar: Gökhan Gerezlioğlu

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!