Blog

Van’a Yürekleri Isıtmaya Gittik

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nın (TOÇEV) “Birşey Değişir Herşey Değişir” projesi kapsamında bu yıl Netaş olarak Van’daki Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu’na gittik.

23.10.2011 tarihinde 7.2, 09.11.2011 tarihinde ise 5.6 şiddetindeki (ancak merkeze yakınlığı nedeniyle ilkinden daha yıkıcı olan) depremlerin ve sayısız artçı sarsıntının etkisinde Van’da yaşam normale dönmeye çalışsa da pek çok sıkıntı halen devam ettiği için bu seneki yardımımız geçen senelerden daha anlamlıydı hepimiz için.

Deprem nedeniyle eğitime verilen aranın telafisi için bu bölgede yarıyıl tatilinin devam ettiği günlerde de eğitime devam ediliyor.

Temsilci arkadaşlarımız Koray Akten ve Necdet Bilik gidilen okulun zor şartlarda eğitim verildiğini ve Kerim Tuncer İlköğretim Okulu ile birlikte aynı binanın sabah ve öğleden sonra olmak üzere dönüşümlü kullanıldığını anlattılar.

Temsilcilerimiz, TOÇEV yetkilisi Nilüfer hanımla birlikte, yanlarında Milli Eğitim Bakanlığı İl Şube Müdürü Cesur bey ve yine Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli Bekir beyin de eşliğinde, okul müdürü ve sınıf öğretmenleri yardımıyla, 500’er adet olarak gönderilen bot ve montların bir kısmını çocuklara giydirdiler.

Gördükleri ilgi ve sıcaklığa, yaşadıkları onca olumsuzluğa rağmen çocukların gözlerinde her daim yanan o çocuksu ışıltı ve mutluluk gülücükleri de eklendi. O gözlerde ve gülücüklerde hepimize teşekkürleri saklıydı.

Van’da artçı depremler aralıklarla devam ederken, halkın sert kış koşullarında çadırlardaki sıkıntıları, ısınma sorunları, elektrik kesintileri, yardımların hızlı, düzenli ve adaletli bir biçimde dağıtılmasındaki problemler, özellikle öğretmenlerin barınacak yer (evleri yıkılmamış olanlara konteyner tahsis edilmiyor) ve memleketlerine göndermiş oldukları ailelerine hasret kalma sıkıntıları, beklentilerine ve yaptıkları eylemlere olumlu karşılık görememeleri, şehirdeki binaların yaklaşık %40’ının ağır hasarlı oluşları nedeniyle yıkılacak olmaları, az hasarlı binalarda oturma izni verilmesine rağmen, orta hasarlı konumdaki binaların ne yıkılabilmesi, ne de oturulabilmesi ve şehrin diğer altyapı sıkıntıları da sürüyor.

Devletin akılcı idaresi ve koordinasyonu, bundan sonraki süreçte hızla ve deprem yönetmeliğine göre inşa edilecek binalarla ve yardımsever halkımızın da destekleriyle Van, doğunun parlayan yıldızı olmaya başladığı ve deprem felaketiyle ağır yara aldığı yolculuğunda daha emin adımlarla ilerleyerek çok daha güçlü yerlere ulaşacaktır ümit ediyoruz.

Gönülden diliyoruz ki bu çocuklar, gözlerindeki ışıltıyı kaybetmeden, o daha parlak Van’ın, daha güçlü Türkiye’nin ve daha güzel bir dünyanın insanları olacaklar.

Tarih: 03.02.2012 21:46 Yazar: Koray Akten

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!