Blog

Son Bizon

“Bir gün bakacaksınız gökteki kartallar, dağları örten ormanlar yok olmuş, yabani atlar ehlileştirilmiş ve her yer insanoğlunun kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu yaşamın son durağına gelmiş olacak. Kendi varlığını sürdürebilme umudunun son başlangıç fırsatı olacak. O gün geldiğinde son bizonu yaşatmak için yarışacaksınız.”

Yazıya bir Kızılderili şefinin topraklarını satın almak isteyen beyazlara cevaben yazdığı mektuptan aldığım bir pasaj ile başladım. 1800’lerin ikinci yarısının başlarında yazılan bu mektup üç nesil sonrasına çok anlamlı mesajlar iletiyor. Eğer doğaya saygı ile yaklaşmamız gerektiği konusundaki algıyı arttıramaz, kısa vadeli faydalarımızın esiri olmaya devam edersek bir kaç nesil sonra artık çok geç kalmış olacağız.

Çevre için en büyük tehtidler arasında sayılan küresel ısınma hakkında son dönemde çok sayıda haber ve değerlendirme yapıldı, belgesellere konu edildi. Üreticiler çevre-dostu ürünlerini pazara sundu ama bu kadar bilgilendirme sonrasında  bile, çevre ve çevreci olmak herkes tarafından farklı yorumlanıyor.

CIO(Chief Information Officer)’lara “çevreci olmanın” ne demek olduğunu sorsanız,  her bir CIO kendi ilgi alanına göre yorumda bulunacağı için farklı cevaplar alacaksınız. Kimi daha düşük enerji harcayan ekipmanlar almaktan bahsedecek, kimisi veri depolama merkezlerinin daha az elektriğe ihtiyaç duymasını kastedecek, kimisi de seyahat, sarf malzemeleri gibi giderlerini azaltan çözümlerden bahsedecektir, bazıları da ömrünü tamamlamış donanımların zararsız bir biçimde geri dönüştürülmesini çevreci olmanın değiştirilmez bir parçası olarak görecektir.

Peki hangisi doğru? Tabii ki hepsi. Çevreci çözümler, tek bir parçadan ya da tek bir doğrudan oluşmuyor. Eğer bu eylemlerden birini gerçekleştirmek için gerçekçi bir çaba gösteriyorsanız, çevreci olmak yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir.

Netaş, global teknoloji trendlerini yakından takip etmenin yanı sıra, günümüzün kritik hale gelen konusu çevreci çözümler hakkında da müşterilerine en güncel bilgiyi sunuyor. Sürekli değişen finansal ve çevresel koşullara karşı, kurumların dinamik ve duyarlı bir yapıda olması için Netaş’ın sunduğu çözümler ve getirdiği avantajlardan bazıları:

Hali hazırdaki network altyapınızı değiştirmeden, video konferans ve tümleşik iletişim çözümleri aracılığıyla seyahat giderlerinizi azaltıp; aynı zamanda ulaşım araçlarının kullanımının azalmasıyla atmosfere bıraktığınız karbon izini minimize etmek.Senkron ve asenkron uzaktan eğitim çözümleriyle, hem zamandan hem de yoldan tasarrufta bulunarak, akılcı ve çevreci bir yaklaşım sergilemek. Akılcı iş çözümleriyle sarf malzeme kullanımızı düşürüp, organizasyonuzdaki kağıt tüketiminizi ve dolayısıyla yeşil tüketiminizi azaltmak. Veri depolama merkezlerindeki ve network alt yapınızdaki elektrik harcamasını azaltmak için, farklı fonksiyonları olan sistemleri sanallaştırma ve az enerji harcayan sertifikalı network ekipmanları kullanmak…

Video konferans pazarı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızlı gelişim gösteriyor. Video konferans çözüm yatırımın geri dönüşleri   3 aya kadar düşebiliyor. Türkiye çapında bölge müdürlükleri olan bir kurumun, bölgeler ve genel müdürlük arasında haftalık olarak minimum 4 adet toplantıya ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bu kurumun video konferans kullanarak 1 ayda sağlayacağı zaman ve maliyet tasarrufuyla aylık toplantı masraflarını yüzde 70 oranında azaltması mümkün. Netaş olarak sunduğumuz bu çözümler, karbon salınımıyla ortaya çıkan çevre kirliliğinin azalmasına da ciddi ölçüde katkı sağlıyor.

Mavi gezegenimizin hala mavi kalabilmesi, grileşmemesi için artık kısıtlı zamanımız var. Çevreci çözümlerin, giderlerinizi azaltması ve dolayısıyla ekonomik olması sebebiyle, sahip olduğunuz çevreci yaklaşımı uygulamaya geçirmek adına en doğru zaman.

Tarih: 25.01.2012 21:21 Yazar: Necmi Ön

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!