Blog

QR Kod Uygulamalarına Genel Bir Bakış

QR kod (Quick Response, Karekod) mobil aygıtların kameralarından okutulabilen özel bir matriks barkod türü. Aslında geliştirilme yılı sanıldığı kadar yeni değil, temelleri 1990’lı yılların ortalarında atılmış.

QR kod ilk tasarlandığında otomotiv sanayinde kullanılması amaçlanmış. Japonya’da Toyota firması tarafından, üretim sırasında araçların takip edilmesi amacıyla bu sistem geliştirilmiş. Daha sonraları, özellikle mobil aygıtların gelişmesi ile QR kod uygulamaları birçok farklı alanda kullanılmaya başlanmış.

Kod genellikle beyaz fon üzerinde siyah desenlerden oluşuyor.  Mobil aygıtların dijital kameraları ile kaydedilen QR kod görüntüsü, ilgili yazılımlarla çözümlenerek kullanıcıyı bir internet adresine, e-mail adresine, telefon numarasına, iletişim bilgileri gibi noktalara yönlendiriyor.

QR kod uygulamaları bir iki yıl önce dünya genelinde çok popüler oldu. Sonra, her nedense biraz gözden düşmeye başladı. Hatta artık çok talep görmeyeceği şeklinde yorumlar da yapıldı. Ama durum pek de öyle olmadı. QR kod uygulamaları son zamanlarda yine popülerlik kazandıancak bu sefer daha inovatif şekillerde kullanılmaya başlandı!
Birkaç inovatif QR kod uygulamasındanbahsetmek istiyorum:

  1. Dünyanın ilk “Wikipedia Şehri”, Galler’de Monmouth oldu. Monmouth şehrinde önemli noktalara, mekânlara QR kod plakaları ve resimleri yerleştirildi. Bu QR kodlar mobil aygıtlardan okutuluyor,kullanıcılar ilgili bir Wikipedia sayfasına yönlendiriliyor ve böylece konu ile ilgili detaylı bilgiler alabiliyorlar.
  2. İspanya’da, tren yolcuları QR kodları sayesinde,popüler kitapların ilk bölümünü okuyabiliyor. Tren vagonları içindeki yüzeylere asılan panolarda, bazı kitap tanıtımlarının altına eklenen QR kodlar sayesinde yolcular, kitapların ilk bölümünün yer aldığı bir web adresi linkine yönlendiriliyor.
  3. Hırvatistan Posta Merkezi tarafından hayata geçirilen uygulamada, QR kodlu posta pulları kullanılmaya başlandı. QR kodlu pullarsayesinde posta ile ilgili detaylı bilgiler alabilmek mümkün. QR kodun okutulması ile postanın şu an hangi aşamada olduğu, teslimine ne kadar kaldığı, kaç kilometre kat edildiği vb. bilgilere ulaşılabiliyor.

Yukarıdaki örnekler dışında, daha pek çok uygulamadan bahsedilebilir. Mobil teknolojilerle iç içe olan QR kod uygulamalarının sayılarının her geçen gün artması, beklenmedik bir durum olmasa gerek.Yakın bir gelecekte siyah-beyaz QR kodlar yerine renkli QR kod uygulamaları ile de karşılaşabiliriz.

Tarih: 21.09.2012 11:18 Yazar: Necip Gözüaçık

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!