Blog

Modellerin El Kitabı

Elimdeki küçücük kitap içine dünyayı almış! Michael Krogerus ve Roman Tschappeler’in derlediği “The Decision Book” tam 50 tane farklı stratejik düşünme modelinin özetini hap gibi veriyor.

İçerisinde yer alan modellerden dünyaca ünlü olanları var. Benim, içlerinden en ilgilendiklerimi sayacak olursam,

  • Eisenhower matrix (Nasıl daha verimli çalışırız?)
  • Swiss cheese model (Hatalar nasıl olur?)
  • Conflict resolution model (Bir çatışma en zarif şekilde nasıl çözümlenir?)
  • Johari window (Bkz: Johari Penceresi)
  • Maslow pyramids (Gerçekten neye ihtiyacımız var ve ne istiyoruz?)
  • Cognitive disonance model (İnsan sigaranın zararını bile bile niye içemeye devam eder?)
  • The flow model (İnsanı ne mutlu eder?)

 

Bu kitabı rastgele bir kitap gibi Starbucks’ta bir kahve eşliğinde aralıksız okumak bunca bilgiye ihanet olur. Bu konuda naçizane bir tavsiyem olacak.

Siz yine gidin Starbucks’a veya en favori okuma yerinize. (Benimki Caddebostan sahildeki Cafe Nero’da incinin top oynadığı erken Pazar sabahları mesela!)
Ama elinizin altında internete girebileceğiniz laptop, netbook veya i-pad’inizi de yanınıza alın. Özeti sadece 1-2 sayfa olan modellerden ilgi duyduklarınızı girip internetten araştırın. Üzerlerinde birçok araştırma ve/veya en az bir kitap yazılmış olduğunu göreceksiniz. Bunları indirip her model hakkında daha derinden bilgiyi edinin. Yazın, çizin; kendinize notlar alın. İnanın bu kitaptan faydalanma oranınız bu şekilde en az iki misli artacak!

Benim hayatıma anlam katan kitaplardan biri olan “The Flow” da 50 modelin özetlendiği bu kitapta 2 sayfa ile yer almış. Amerikalı psikolog Mihaly Csikszentmihalyi’nin (Her ne kadar soyadını kızım uydurmuş gibi görünse de!) yazmış olduğu “The Flow” başlı başına bir dünya.

The Decision Book kitabını -mutlulukla ilgili bu modelin- yalnızca özetini okuyarak kapatırsanız, bu dünyayı ıskalarsınız. Bir sonraki yazımda “The Flow” hakkında daha detaylı yazacağım.

Tarih: 21.05.2012 11:02 Yazar: Şeniz Tarımcan

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!