Blog

Hindistan’ın Büyük Veri ile İmtihanı

Bilişim teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi ile internet kullanımı da sürekli bir artış gösteriyor. Artık birçok akıllı cihazı kullanarak zamandan ve mekândan bağımsız olarak, internet ortamına bir bilgi ekleyebiliyor ve/veya paylaşabiliyoruz. İnternet ortamına bırakılan tüm bu bilgiler aslında Büyük Veri (Big Data) diye adlandırdığımız yapıyı oluşturuyor. Peki bu kadar büyük bir bilgi ile neler yapılabilir? Büyük verinin içeriği ne şekilde kullanılabilir? Aslında bu sorular birçok şirketin gündeminde ve uzun bir süre daha gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Büyük verinin nasıl işleneceği, bu konuda neler yapılması gerektiği ile ilgili hem akademik hem de pratik anlamda birçok çalışma yapılmakta. Bunun yanında, ülkelerin bilişim ve yazılım sektörlerinin de büyük veri konusunda ciddi anlamda politikalar geliştirmesi ve uygulaması gerekmekte. Bu anlamda Hindistan’ı incelemek faydalı olabilir. Hindistan büyük veri alanında oldukça ciddi adımlar ve yatırımlar planlamakta. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında yaklaşık 136 milyon Hindistanlının, bu alanda küresel işgücüne katkı sağlaması tahmin edilmekte. Hindistan’ın bilişim alanındaki geliştirmelere katkısı sadece bununla da sınırlı kalmıyor.

Eğitim sistemindeki bazı boşlukları bertaraf etmek için de çalışmalar planlamakta. Öğrencilerin, davranış bilimleri, görsel iletişim, iş iletişimi gibi veri analizinde gerekli olabilecek konularda eğitim görmeleri hedeflenmekte. Tabii bu ve benzeri yatırımlar için kaynak kullanımı ve finansman sağlanması da çok büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla, Hindistan bu finansmanın büyük bir kısmı için de bu alanda yatırım yapan önde gelen özel sermaye şirketlerinden destek almaya çalışıyor.

Avendus Capital’in hazırlamış olduğu rapora göre global veri analizi için şirketlerin dış kaynak kullanımının 2010 yılı itibarı ile yaklaşık 500 milyon dolar seviyesinde.. Bu dış kaynak kullanımının önemli bir yüzdesi de Hindistan’a ait. Bu şekilde devam etmesi halinde 2015 yılında Hindistan’ın büyük veri alanında yaklaşık 1.2 milyar dolar dolayında bir iş hacmine sahip olacağı düşünülmekte.

Sonuç olarak, büyük veri alanında görünen o ki gelecek yıllar içerisinde oldukça büyük yatırımlar ve iş fırsatları olacak. Bu pastadan ülke olarak pay almak için oldukça iyi bir şekilde hazırlanmak gerekecek hiç kuşkusuz. Üniversitelerimizde, özellikle Bilgisayar, Bilişim, Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerinde temel yazılım derslerinin yanında büyük veri ve buna benzer gelecek dönemin popüler konularının ihtiyaçlarına cevap verebilecek derslerin de olması, Türkiye için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Tarih: 07.12.2012 11:29 Yazar: Necip Gözüaçık

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!