Blog

Global Bulut Bilişim Karnesi

BSA (Business Software Alliance) geçtiğimiz günlerde, dünya çapında ICT sektörünün yaklaşık %80’ini oluşturan 24 ülkenin bulut bilişim karnesi ile ilgili hazırlamış olduğu raporu yayınladı. 7 kriter göz önünde bulundurularak yapılan bu çalışmada, ülkelerin bulut bilişim sektörünün büyümesi ve gelişmesi konusunda ne kadar hazırlıklı olduğu ölçülmeye çalışıldı.

Bu çalışma ile 7 kriter ekseninde bulut bilişim ile ilgili ülkelerin kanun ve regülasyon düzenlemeleri, ICT alt yapıları vb. gibi konular analiz edildi. Bu 7 kriter şöyle sıralanıyor.

  • Veri Gizliliği
  • Güvenlik
  • Siber Suçlar
  • Fikri Mülkiyet Hakları
  • Endüstri Standartları ve Kanunların Uluslararası Uyumu Konularında Destek
  • Serbest Ticaret Teşviki
  • ICT Yeterliliği, Genişbant Dağıtım

Yapılan analizler sonucunda en yüksek puana sahip olan ülke Japonya oldu. Onu Avustralya ve Almanya takip etti. Listenin son sırasında ise Brezilya yer aldı. Türkiye ise bu listede kendine 17. sırada yer buldu. Sonuçlarla ilgili detaylı grafikler de aşağıdaki gibi.

Değerlendirmede göz önünde bulundurulan kriterlerin puan ağırlıklarına göre yüzdesel dağılımı aşağıdaki gibi oldu.

Kriter Puan
Veri Gizliliği 10
Güvenlik 10
Siber Suçlar 10
Fikri Mülkiyet Hakları 20
Endüstri Standartları ve Kanunların Uluslararası
Uyumu Konularında Destek
10
Serbest Ticaret Teşviki 10
ICT Yeterliliği, Genişbant Dağıtım 30

 

Türkiye’nin sahip olduğu 52.1 puanın çalışmadaki değerlendirme kriterlerine göre dağılımı ise şu şekilde oldu.

Kriter Puan
Veri Gizliliği 3.5
Güvenlik 4.0
Siber Suçlar 6.4
Fikri Mülkiyet Hakları 14.0
Endüstri Standartları ve Kanunların Uluslararası
Uyumu Konularında Destek
8.6
Serbest Ticaret Teşviki 2.8
ICT Yeterliliği, Genişbant Dağıtım 12.8

 

Türkiye’nin en yüksek puanı aldığı kategori “Fikri Mülkiyet Hakları” (14.0) olurken, “Serbest Ticaret Teşviki” (2.8) ise en düşük puana sahip olduğu kategori oldu. Birinci sırada yer alan Japonya ise en yüksek puanı “ICT Yeterliliği, Genişbant Dağıtım” (20.9) kategorisinde alırken en düşük puanı “Güvenlik” (8.4) kategorisinde aldı. Diğer yandan “Güvenlik” kategorisinde alınabilecek maksimum puanın 10 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Japonya’nın sahip olduğu 8.4 puanın aslında oldukça iyi olduğu söylemek mümkün.

Sonuçlarda dikkat çeken bir başka detay ise, İngilizce kısaca BRIC olarak adlandırılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in sıralamada son 12 ülke arasında yer alması oldu. Bu 4 ülke arasından en iyi sıraya sahip olan ülke 16. sırada kendine yer bulabilen Rusya oldu.

Ülkemiz için bulut bilişim karnesi şu an için ne çok pozitif ne de çok negatif gözüküyor. Kategorilerin puanlamadaki ağırlıkları göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapılacak olursa en iyi olduğumuz alanın “Endüstri Standartları ve Kanunların Uluslararası Uyumu Konularında Destek” olduğu görülüyor. Umarım ülke olarak diğer alanlarda da ciddi kademeler kaydedip gelecek yıllarda sıralamada daha üst basamaklarda kendimize yer bulmuş oluruz.

BSA’nın hazırlamış olduğu bu çalışmanın tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Tarih: 18.01.2013 11:33 Yazar: Necip Gözüaçık

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!