Blog

Gelecek Nesil Şebekeler ve Akıllı Servisler

Netaş, 46 yıllık deneyimiyle iletişim altyapı teknolojisini geçmişten günümüze taşıyan, Türkiye telekomünikasyon sektörünün önemli şirketlerinden. Crossbar ve TDM teknolojileri ile başlayan telekomünikasyon altyapı deneyiminden elde ettiği tecrübe ve bilgi birikimi, günümüzde NGN( Next Generation Network), IMS( IP Multimedya Subsystem) çözümleri sunarak devam ettiriyor.

VoIP ile birlikte, telekomünikasyon sektörüne yıllarını vermiş tecrübeli abilerimiz durumlarını“ IP geldi, mertlik bozuldu” diye tanımladılar. Haklıydılar çünkü, ses teknolojisi uçsuz bucaksız bir derya idi, bu sesi IP paketleri üzerinden iletmek bir çok teknolojiyi harmanlamak anlamına geliyordu.

IP üzerinden ses ve video taşınması(VoIP) için, gerçek zamanlı iletişime (real-time networking) imkân sağlayacak kaliteli bir network altyapısına, esnek ve kontrolü kolay bir iletişim protokolüne ihtiyaç vardı. Bu durum ses tarafında SIP(Session Initiation Protocol), IP tarafında ise MPLS ( Multi Protocol Label Switching) teknolojilerinde gelişmelere yol açtı.

MPLS teknolojisi ile ses paketlerini önceliklendirme(QoS) ve ses trafiğini kontrol edebilme olanağı, ses/video iletiminde yüksek performans gerektiren aşağıdaki gibi birçok servis ve teknolojinin gelişmesine de olanak sağlamış oldu.

· Unified Communication
· Intelligent Network Services
· Telepresence
· Mobile Collaboration
· Unified Messaging

Günümüzde yeni nesil şebekeler; tabanda SIP ve MPLS teknolojilerini kullanarak yukarıdaki gibi bütünleşik birçok çözümün ortaya çıkmasına olanak sağlayacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki süreçte, “Intelligent” ve “Smart” kelimelerinin çok sık geçtiği yeni ürün ve servisler teknolojiye yön verecek. Bu durum yeni bir teknoloji üretiminden çok iletişim teknolojilerindeki evrimleşmeyi gösteriyor.

Aşağıda; 2012 – 2016 yıllarına ait VoIP ve UC(Unified Communications) servis kullanıcı sayılarını gösteren araştırma, bu teknolojilerdeki gelişmeleri görmek açısından önemli.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Akıllı cihazlarımız, evlerimiz ve ofislerimiz ile akıllı bir hayata yelken açıyoruz!

Tarih: 10.02.2014 00:00 Yazar: Necdet Bilik

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!