Blog

Gelecek 10 yılın 10 Teknolojisi – 2. Bölüm

KABLOSUZ ALGILAYICILAR

Kablosuz algılayıcılar (wireless sensor) sayesinde yer yüzündeki canlı cansız tüm nesneler bilgi ve iletişim teknolojileri şebekelerine bağlı hale gelebileceklerdir. Doğrudan yada bu şebekeler üzerinden haberleşebilecekler, uzaktan bilgi toplayıp bilgi verebileceklerdir.

Baz İstasyonu Hareketli Algılayıcılar Sabit Algılayıcılar

Bugünden hayatımıza girmeye başlamış olan bu teknolojiler sayesinde, yer yüzündeki milyarlarca nesnenin (insan, hayvan, makina, cihaz, araba, yol, bina vb.) uzaktan izleme, kontrol, yönetimi mümkün hale gelecek; başta sağlık, ulaşım, üretim vb. olmak üzere hayatın değişik alanlarında olağanüstü gelişmeler söz konusu olacaktır.

İnsansız arabalar, akıllı yollar, akıllı binalar, insansız üretim tesisleri, uzaktan kimlik doğrulama, herhangi bir aracı nesne kullanmadan uzaktan ödeme vb. pek çok yenilik bizi bekliyor olacak.

BİYOLOJİK ALGILAYICILAR

Biyolojik algılayıcı (Biosensör) teknolojisi sayesinde sağlıktan güvenliğe, gıda alanına kadar değişik alanlarda pek çok yenilik mümkün olabilecektir. Nano teknolojinin de kullanılacağı biyolojik algılayıcılar yardımıyla kimyasal saldırılar veya gıdalardaki virüsleri tespit etmek mümkün hale gelecektir.

Bu konuda çalışan bilim adamlarının esas hedefi ise vücuda yerleştirilebilecek biyolojik algılayıcılar sayesinde insanların sürekli izlenmesi gereken biyolojik verileri ve kan değerlerinin anlık analiz edilerek iletişim sistemleri üzerinden uzaktaki doktoruna raporlanmasıdır. Bu sayede hastalıklar yada vücuttaki rahatsızlıklar erkenden tespit edilerek anında müdahale edilebilecektir.

NANOTEKNOLOJİK KUMAŞLAR

Nanoteknoloji sayesinde bakterilere karşı antibiyotik salgılayan, ıslanmayan, yanmayan, kurşun geçirmeyen, vücudu belirli bir sıcaklıkta tutan, kendi kendini temizleyen, buruşmayan vb. özellikli giyisilere sahip olabileceğiz.
Bu kumaşlardan üretilen giyisiler aynı zamanda, hareket enerjisinden elektrik üretip insan vucuduna yerleştirilen ya da yanında taşınan düşük güçlü cihazların çalışmasını ve pillerinin şarj edilmesini sağlayarak enerji problemini ortadan kaldıracaktır.

ENERJİ ÜRETEN YÜZEYLER

Artan nüfus ve yaygınlaşan teknolojik ürünler nedeniyle ihtiyaç duyulan enerji miktarı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde daha çok fosil kaynaklardan sağlanan bu enerji, çok önemli çevre sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenledir ki tüm dünyada alternatif enerji kaynaklarına yönelme söz konusudur ve bu alana önemli yatırımlar yapılmaktadır.

Bu alternatif kaynakların en temiz ve en az sorun yaratanı güneş enerji olarak kabul edilmektedir. Halen mevcut ve kullanılmakta olan güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş pilleri (fotovoltaik) teknolojisinin giderek hem veriminin artacağı hemde fiyatlarının önemli ölçüde azalacağı günler yakındır.

Bu sayede eşya, araç ve binaların yüzeylerine kaplanacak güneş pilleri ile kendi enerjisini üreten sistemler mümkün olacak; enerji kısıtı nedeniyle hayata geçemeyen pek çok yeni uygulama ve teknoloji hayat bulabilecektir.

ELEKTRİKLİ VE AKILLI ARABALAR

Fosil yakıtların pahalılığı, motorlarının veriminin düşüklüğü, çevre kirliliğine neden olması gibi nedenlerle uzun zamandır üzerinde çalışılmakta olan elektrikli arabalar günümüzde yollardaki yerini almaya başlamıştır. 2020 yılında satılan otomobillerin üçte birinin elektrikli olacağı tahmin edilmektedir.

Her geçen gün daha da akıllanan arabalar, elektrikli olmalarıyla birlikte daha da akıllanacak ve belli oranda kendi enerjilerini de üretir hale geleceklerdir. Örneğin frene basıldığında ya da rampa aşağı inerken elektrik üreterek pillerini şarj edebileceklerdir.

Trafiğin akışına göre hızını, önündeki araçla mesafesini kendi ayarlayan; tehlike anında kendiğinden yavaşlayan yada duran; yollardaki diğer araçlardan alacağı bilgiler yada havada yapılan yayınlardan aldığı bilgilere göre rotasını kendi belirleyen araçlar hızla yaygınlaşacaktır.

İŞ GÖREN ROBOTLAR

Günümüzde endüstriyel amaçla fabrikalarda belirli işlevleri yerine getirerek üretim yapan akıllı makinalar kullanılmaktadır. Bir çeşit robot olarak ta kabul edilen bu makinalarda sağlanan başarı, insanların günlük işlerini de gören daha akıllı robotların yapılması için bilimadamlarını ve bu alana yatırım yapanları teşvik etmektedir.

Japon Robot Derneği’nin (JARA) yayımladığı rapora göre 2020 yılında ev ve iş yerlerinde kullanabileceğimiz birçok robot çeşidi ortaya çıkacak ve bu robotlar insanlara hem günlük işlerinde, hem de bilimsel deney ve araştırmalarında yardım edebileceklerdir.

Tarih: 25.01.2012 16:51 Yazar: Ahmet Hamdi Atalay

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!