Blog

Eğitimde Dijitalleşme

  1. Dijitalleşme, eğitim dünyasını ne şekilde değiştiriyor?

Dijitalleşme hayatın her alanında etkisini gösterirken, eğitim de teknolojiyle beraber dönüşüm geçiriyor. Dijital dönüşümün kendisini en fazla hissettirdiği alanlardan eğitim sektöründe, son dönemde çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Dijitalleşmenin, eğitim kurumlarının ajandasında ön sırada yer almaya başlaması, eğitim kalitesinin yükselmesine ve teknolojinin daha etkin kullanılmasına yol açıyor. Dijitalin tüm enstrümanlarının etkin kullanılması, eğitimde içeriğin de dijitalleşmesini sağlıyor.

 

 

  1. Eğitimin dijitalleşmesinde Türkiye’nin kat ettiği mesafeyi nasıl görüyorsunuz? Bu alanda daha neler yapmalıyız?

Eğitim, hem akademik hem kurumsal alanda önemli bir yere sahip. Eğitimin akademik alanda dijital dönüşümü, öğretmen ile öğrenci arasında yeni ve deneyimsel bir köprünün kurulmasını sağlıyor. “Eğitimde Dijitalleşme” Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri. Netaş’ın paydaşlarından biri olduğu Fatih Projesi’yle, Türkiye’nin eğitim altyapısının dijitalleşmesi konusunda çok faydalı adımlar atıldı. Bunu dışında öğretmenin “öğreten” olmaktan çok “yol gösterici” olmaya dönüştüğü günümüzde, öğrenciler için ilham, cesaret ve uygulamaya dayalı deneyimlerin tasarlanması gerekiyor. Bu deneyimler doğru ve ihtiyaca yönelik şekilde tasarlanırsa, dijital eğitim sürecini yönetmek mümkün olacak.

VIO

  1. Eğitimin dijitalleşmesi ile birlikte ne gibi yeni iş fırsatları oluşuyor (okullar, içerik sağlayıcılar ya da girişimciler için)?

Dijital dünyadaki eğitim, günümüzün ve geleceğin eğitim modeli haline gelmiş durumda. Netaş olarak bu alanda sunduğumuz çözümlerle, eğitimin dijitalleşmesine katkı sağlıyoruz. VIO by NETAS (Video İletişim Ortamı) markasıyla sunduğumuz, kurulum gerektirmeden web üzerinden bağlanan güvenli video konferans iletişim platformu, bu çözümlerden biri.

 

Video kullanımının farklı sektörlerdeki pek çok kurum arasında gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde, VIO’nun konferans özellikleri, kurulum gerektirmeden kolay kullanım sağlayan web tabanlı uygulamalarıyla, video kullanımını verimli kılıyor. Çalışanları, müşterileri ve iş ortaklarını, öğrencileri, eğitmenleri ses, video ve dosya/ekran paylaşımıyla bir araya getiren VIO, güvenli ve interaktif iletişim imkânı sunuyor. Bununla birlikte, “canlı sanal sınıf” deneyimi yaşatmasıyla, eğitim alanında fark yaratacak bir çözüm olarak öne çıkıyor.

 

VIO’nun “akademi sürümü” VIO AKADEMİ by NETAS, sesli ve görüntülü sanal sınıflarıyla, uzaktan etkin eğitim kolaylığı sağlıyor. Ekran paylaşımı özelliği, ortak doküman üzerinde çalışabilme ve ortak beyaz tahtadan paylaşım yapabilme imkânı sunuyor. VIO AKADEMİ, pedagojik açıdan eğitim amaçlı kullanıma uygun, interaktif bir kullanıcı arayüzüne sahip. Kurulum gerektirmeden, WebRTC teknolojisini destekleyen internet tarayıcılarıyla bağlanılabiliyor. Standart protokol desteği farklı bütün “Ders Yönetim Sistemi” üreticileriyle entegrasyon esnekliği sağlarken, kurum kimliğiyle özelleştirme, kurumun diğer uygulamalarına ve web sitesine entegre olabilme şansı tanıyor.

Tarih: 03.10.2016 15:49 Yazar: Emine Aksoy

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!