Blog

Bulut Bilişim için SWOT Analizi

SWOT Analizi, bir projede ya da bir iş girişiminde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun, kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirleyen, çevreden ve sektörden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats)saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir. 1960’larda Harvard Üniversitesi’nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilen bu yöntem, projenin ya da iş girişiminin hedeflerini belirlemeyi ve amaca ulaşmak için olumlu ya da olumsuz olan faktörleri tanımlamayı gerektirir.

İşinizle veya projenizle ilgili alanlarda güçlü ve güçsüz yanlarınızı görmenizi, gelecekte sizi bekleyen fırsatlar ve tehlikelere karşı hazırlığınızı bugünden yapmanızı sağlar. Bu teknik oldukça kullanılan analiz yöntemlerinden birisidir.

Bu yöntemi isterseniz son dönemlerin popüler konularından olan “Bulut Bilişim (Cloud Computing)” için uygulamaya çalışalım. SWOT analizi 4 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlarla ilgili aşağıdaki gibi bir tablo elde edebiliriz konumuz için.

 

Yukarıdaki analiz ışığında pozitif yanların (Strengths, Opportunities) negatif yanlara (Weaknesses, Threats) oranla daha ağır bastığı söylenebilir. Ama her projede olduğu gibi kurumların ya da kişilerin zayıf yanlar ve tehditler konusundaki endişelerinin giderilmesi önem kazanacaktır.
Bulut bilişim hizmetindeki negatif yanların etkisinin azaltılması konusunda, zamanla iyileştirilen çözümlerin müşteriye sunulması, bu teknolojinin daha da gelişmeye açık olduğunu kanıtlayacak ve tüm sektörlerden olumlu bir geri dönüş alınarak ilgi artacaktır.

Tarih: 30.05.2012 11:05 Yazar: Necip Gözüaçık

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!