Blog

Anlamı hâlâ çözülemeyen, tuhaf ve ürkütücü video…

Mayıs ayında, merkezi İsveç’te bulunan, teknoloji ve bilim yazılarının yer aldığı Gadgetzz adlı sitenin ofisine bir CD gönderildi. Polonya’nın Varşova kentinden geldiği belirlenen CD’nin üzerinde anlamsız bazı harfler, içerisinde de tuhaf ve ürkütücü bir video bulunuyordu.

 

 

CD’nin üzerindeki harfler, “Binary”yani İkili Sayı Sistemi’nde çözüldüğünde, ortaya “Muerte” kelimesi çıktı. Bu, İspanyolca’da “Ölüm” anlamına geliyordu. CD’de yer alan videoda ise pelerinli ve maskeli bir adamın, avuç içerisinde belirli aralıklarla yanıp sönen bir ışık ve bunlara eşlik eden garip bir arka plan sesi öne çıkıyordu. Reddit’teki bir kullanıcı, bu seslerin içerisine, eski Yunancada “Gizlenmiş Yazı” anlamına gelen ve bilgiyi gizleme bilimi olan “Steganografi” yardımıyla bazı görüntü ve mesajların gizlendiğini anladı.

 

 

 

Arka plan sesinin spektogramı yani ses bilgisinin grafiksel gösterimiyle de “You are already dead” mesajını içerdiği anlaşılan videoda, işkence edilen bir kadın görüntüsünün de yer aldığı ortaya çıktı.

 

 

Videoda; pelerinli ve maskeli adamın elinde yanıp sönen ışığın mors kodu olduğu ve analiz sonucunda  “RED LIPS LIKE TENTH” mesajını içerdiği anlaşıldı. Kısa süre sonra bunun Beyaz Saray’ı hedef alan “KILL THE PRESIDENT” mesajını anlatan bir anagram olduğu ortaya çıktı. Bilindiği üzere anagram; bir sözcüğün veya sözcük grubunda yer alan harflerin, değişik düzenle başka bir sözcüğü veya sözcük grubunu oluşturması anlamına geliyor.

Araştırmalar sonucunda; videodaki mekânın 20. yüzyıl başlarında Polonya’da inşa edilen Zofiówka Senatoryumu olduğu tespit edildi. CD’deki birçok içeriğin, filmlerden, tablolardan ve kitaplardan alıntılandığı; bunların görsel ve metinlerle ilişkilendirildiği anlaşıldı. Ancak olay hâlâ gizemini koruyor.

Konuyla ilgili güncellemeler ve CD’nin içeriği, aşağıdaki adreslerden takip edilebiliyor.

Gadgetzz’daki Konu: http://gadgetzz.com/2015/10/12/this-creepy-puzzle-arrived-in-our-mail/

CD: https://drive.google.com/file/d/0B8zlsZtgyoxHaVRmaFZRNE1xTHM/view

 

 

 

Tarih: 02.11.2016 22:16 Yazar: Ömer Gençay

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!