Blog

3 Boyutlu Yazıcılar ile Yeni Gerçeklikler Üzerine

Her geçen gün sayısallaşmaya yönelik yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalıyoruz. Belki de çok yakın bir gelecekte yenilikleri artık saatler mertebesinde kucaklamaya başlayacağız. Sayısallaşmadaçığır açacak teknolojilerden birisi de kuşkusuz 3 Boyutlu Yazıcılar (3D Printing) olacak. Hali hazırda kullandığımız 2 boyutlu yazıcılar ile aslında birçok istediğimizi gerçekleştirebiliyoruz. Dolayısıyla, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi de şimdi nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Gelin bu sorunun cevabını yazının devamında hep beraber bulmaya çalışalım.

Ticari anlamda ilk 3 boyutlu yazıcı 1984 yılında Charles Hull tarafından icat edildi. Aslında hiç de yakın bir geçmişte değilmiş diye düşünebiliriz. O zamanlar prototiphalinde olanbu yazıcılar oldukça büyük ebatta, pahalı ve sunduğu olanaklar bakımından kısıtlı bir özellik sergiliyordu. Tabii o yıllardan şimdiye kadar oldukça aşama kaydeden bir teknolojik evrim geçirdi 3 boyutlu yazıcılar. Hem sentetik malzemeler ve lazer sistemlerinin hem de bilgisayar sistemlerinin ve bu bağlamda da sayısallaşmanın gelişmesi ile 3 boyutlu yazıcılarda oldukça ilerlemeler kaydedildi.

Sanal ortamdaki pek çok veriyi, artık 3 boyutlu yazıcılar ile fiziksel bir objeye dönüştürebileceğiz. Bu gelişmeyle beraber, 3 boyutlu yazıcıların birçok sektöre de yeni ufuklar açacağı muhakkak.

Örneğin 3 boyutluyazıcılar ile tıp alanında bir devrim niteliği sayılan sentetik damar üretimi gerçekleştirildi yakın geçmişte. Bilim adamları bunun çok önemli bir gelişme olduğunu ve ileride organ üretiminin de mümkün olabileceğini düşünüyorlar. Bu ve bunun gibi birçok örnek vermek mümkün. 3 boyutlu yazıcıların, analog üretimden sayısal üretime geçişi sağlayacak bir mihenk taşı olacağı kesin gibi gözüküyor.

3 boyutlu yazıcılar yavaş yavaş son kullanıcılar tarafından da erişilebilir hale gelmeye başladı.Önümüzdeki dönemde, yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayacağından eminim.

2015 yılından itibaren,son kullanıcılar tarafından,ekonomik anlamda daha rahat elde edilebilir bir durumda olacakları tahmin ediliyor.Bu akıl almaz teknoloji sayesinde, ilgili yazılımlar aracılığıyla, hayal güçlerimiz sınır tanımayacak, pek çok şeyi tasarlayabilipüretebileceğiz.

Endüstriyel anlamda3 boyutlu yazıcı üretimi yapan belli başlı şirketler şimdilik, Asiga, envisionTEC, Fortus… Kişisel kullanıma yönelik 3 boyutlu yazıcı üretimi yapan belli başlı firmalar iseAfina, BotMill, Cubify.

3 boyutlu yazıcılar sayesindefütürist birçok düşüncenin gerçeğe dönüşmesi hiç de zor olmayacak gibi duruyor.

3 boyutlu yazıcı uygulamalarından örnek vermek gerekirse: NASA 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak uzay aracı yapılması ile ilgili araştırmalar yapıyor.Hatta yine bu teknoloji sayesinde bina üretilmesi konusunda da araştırmalar yapılmakta. Yanı sıraM2M (Machine-to-Machine) alanında 2020 yılında 50 milyar cihazın birbirlerine bağlanması öngörülüyordu. Acaba 3 boyutlu yazıcı devrimi M2M alanında cihaz sayısının daha da artmasına bir vesile olabilir mi? Birkaç yıl içerisinde bu soruya bir cevap bulabilme şansımız olacak diye düşünüyorum.

Tarih: 02.11.2012 11:28 Yazar: Necip Gözüaçık

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!