Blog

2020 Yılına Hazır mısınız? – futureagenda

Bu seneki Bilişim Zirvesinde elime geçen bir kitap, “futureagenda” , 2020 yılında bizi nelerin beklediğini içeren sonuç ve tahminlerden oluşuyor. Bu sonuçlar için dünyanın her bir köşesinden 2000 kadar uzman ve profesyonel ile görüşmüşler.

Sağlıktan, mutluluğa, mobiliteden salgınlara, enerjiye, Tanrı inancından, Alzaymır tedavisine kadar çok geniş bir yelpazede akıllıca bir gruplama yapılarak başarıyla toparlanmış bir çalışma.

Bir kısmına değişik yayınlarda rastlamış olsam da genel olarak ilginç bulduğum bazı bilgileri sizinle de paylaşmak isterim.

– Nüfus: 750 milyon daha artacak: Şu an global olarak ortalama insan ömrü 68 yıl. Çocuklarımız ortalama 97 yıl yaşayacaklar, daha da iyisi 2030’dan sonra doğanların ortalama ömrü 106 yıla kadar çıkacak. (Yaş 55 yolun yarısı )

– Bilgiye Erişim: 10 yıl önce 700 milyon mobil cihaz vardı, sadece yarısı internete bağlanabiliyordu. Şu an 4,6 milyar mobil cihaz var ve neredeyse hepsinin internete erişimi var. 2020 de M2M sayesinde 50 milyarı bulabilecek. (Servis Sağlayıcılarının en büyük müşterileri makineler olacak. ( Umarım faturalarını zamanında ödemeye programlanmış olurlar.)

– Diyabet: Teknolojinin yan etkisi; hareketsizlik pahalıya mal olacak. Diyabetin topluma maliyeti 2025 te 300 milyar avroya erişecek.(Bugün olduğundan 2 kat daha fazla)

– Salgınlar: İki ya da üç büyük salgın daha göreceğiz (Muhtemelen “Domuz gribi” salgıncığından çok daha ciddi ve etkili). İş Sürekliliği planlarınız güncel mi?

– Sağlık Turizmi: 2012 de 100 milyar dolara erişmesi bekleniyor. 2020 de 500 milyar dolara sıçrayacak. Pastanın en büyük dilimi Hindistan’ın olacak.

– Mutluluğun resmi: Aşağıdaki bileşenlerden oluşan bir mutluluk çerçevesi çizilmiş. (Abidin’e sormayın artık lütfen.)

Yaşlı ve aktif: Yaşlı derken gerçekten yaşlı (55 yaş orta yaş sayılacak unutmayın) Emeklilik yaşı daha da ileri yaşlara ertelenecek. 2020 de çok daha fazla 65 yaş ve üzeri insan aktif olarak hayatın içinde olacaklar. Şu anda dahi 55 yaş ve üzeri yaş grubu, Facebook kullanımı açısından en hızlı büyüyen segment.

Allah inancı: Global Kapitalizmin güçleniyor olması, kendisi ile doğru orantılı olarak dinin yerküremizde daha da etkili bir güç olacağını gösteriyor. Bu belki de dini inancın, nihayetinde mutlu olma isteği ile beslendiği içindir.

Sıradanlığa Övgü: Teknoloji ve hayatın bu kadar karmaşık hale gelmesinin bir sonucu olarak, artık daha basit daha az stresli daha fazla organik bir hayat istiyoruz. İnsanlar artık hem daha az karmaşık hem de daha az maliyetli ürünleri ve yaşam tarzlarını (“Slow City” ) tercih edecekler.
Müşteriler Ürün çeşitliliği yerine daha az ürün içinden ihtiyacını karşılama eğiliminde olacaklar. Bu da 2020 yılında şirketlerin satış stratejilerini bu yönde oluşturmaya zorlayacak.

Kapsama alanı dışında kalma hasreti: Her an erişilebilir olmanın dayanılmaz stresi sağlık sorunlarına açtığı ve gelecekte daha da vahim sonuçlar doğuracağı düşünüldüğü için bu konuyla ilgili çözümler gerekiyor. Gece yatmadan ve sabah kalktıktan hemen sonra ilk iş olarak mobil cihazımdan mesajlarıma bakan biri olarak beni çok ilgilendiriyor. “Durmak” özellikle bu hızda giderken , İş Dünyasının ve Psikologların en çok kafa patlatacağı alanlardan biri olacak.

Vodafone grubunun desteği ile yayınlanan “futureagenda” bu yazıda bahsetmediğim başka bir çok alanda da öngörülerde bulunmuş, yeni teknolojilerin özellikle mobil teknolojisinin bütün şirketlerde iş modellerini ve operasyonlarını nasıl şekillendireceği, ekonomik büyümeye olabilecek etkisini oldukça iyi bir şekilde ortaya koyabilmiş bir çalışma. Daha fazlasını merak edenler http://www.futureagenda.org adresinden erişebilirler.

Tarih: 25.01.2012 16:56 Yazar: Bilgehan Çataloğlu

Yazar'a Soru Sorun!

eBülten Üyeliği

Tüm yeniliklerimizden haberdar olmak için eBültenimize kayıt olun!